Observation af Hjerteplettet Tæge

Indberettet af: Ole Bidstrup
1 visning
6. oktober 2017


Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis) 1 Imago


Hovedstaden



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Phasia obesa (Phasia obesa)
Phasia obesa
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Vellugtende Kamille (Matricaria recutita)
Vellugtende Kamille
Matricaria recutita
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Trane (Grus grus)
Trane
Grus grus
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Pletbåndet Solsnegl (Candidula intersecta)
Pletbåndet Solsnegl
Candidula intersecta
Grøngul Skælhat (Pholiota gummosa)
Grøngul Skælhat
Pholiota gummosa
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Storkronet Ærenpris (Veronica persica)
Storkronet Ærenpris
Veronica persica
Onesia floralis (Onesia floralis)
Onesia floralis
Melinda viridicyanea (Melinda viridicyanea)
Melinda viridicyanea
Ager-Stedmoderblomst (Viola arvensis)
Ager-Stedmoderblomst
Viola arvensis
Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
Adonis Mariehøne
Hippodamia variegata
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Alsike-Kløver (Trifolium hybridum ssp. hybridum)
Alsike-Kløver
Trifolium hybridum ssp. hybridum
Toplettet Mariehøne (Adalia bipunctata)
Toplettet Mariehøne
Adalia bipunctata
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Bleg Pileurt (Persicaria lapathifolia ssp. pallida)
Bleg Pileurt
Persicaria lapathifolia ssp. pallida
Canadisk Bakkestjerne (Conyza canadensis)
Canadisk Bakkestjerne
Conyza canadensis
Sump-Evighedsblomst (Gnaphalium uliginosum)
Sump-Evighedsblomst
Gnaphalium uliginosum
Hvid Stenkløver (Melilotus albus)
Hvid Stenkløver
Melilotus albus
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Eupteryx cyclops (Eupteryx cyclops)
Eupteryx cyclops
Gyldenhat (Phaeolepiota aurea)
Gyldenhat
Phaeolepiota aurea
Phaonia rufiventris (Phaonia rufiventris)
Phaonia rufiventris
Parethelcus pollinarius (Parethelcus pollinarius)
Parethelcus pollinarius
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Gibbaranea gibbosa (Gibbaranea gibbosa)
Gibbaranea gibbosa
Stenus latifrons (Stenus latifrons)
Stenus latifrons
Net-Agersnegl (Deroceras reticulatum)
Net-Agersnegl
Deroceras reticulatum
Glatsnegl (Deroceras laeve)
Glatsnegl
Deroceras laeve
Limnephilus lunatus (Limnephilus lunatus)
Limnephilus lunatus
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
Fireplettet Barkløber
Dromius quadrimaculatus
Gul Stilkskive (Hymenoscyphus virgultorum)
Gul Stilkskive
Hymenoscyphus virgultorum
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Sortknæet Blomstertæge (Blepharidopterus angulatus)
Sortknæet Blomstertæge
Blepharidopterus angulatus
Blomsterflue ubest. (Anthomyiidae indet.)
Blomsterflue ubest.
Anthomyiidae indet.
Stor Hedelibel (Sympetrum striolatum)
Stor Hedelibel
Sympetrum striolatum
Pontania sp. (Pontania sp.)
Pontania sp.
Vejbred-Skeblad (Alisma plantago-aquatica)
Vejbred-Skeblad
Alisma plantago-aquatica
Kornblomst (Centaurea cyanus)
Kornblomst
Centaurea cyanus
Stroggylocephalus agrestis (Stroggylocephalus agrestis)
Stroggylocephalus agrestis
Tigger-Ranunkel (Ranunculus sceleratus)
Tigger-Ranunkel
Ranunculus sceleratus
Vand-Ærenpris (Veronica catenata)
Vand-Ærenpris
Veronica catenata
Tykbladet Ærenpris (Veronica beccabunga)
Tykbladet Ærenpris
Veronica beccabunga
Kybos sp. (Kybos sp.)
Kybos sp.
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Kransnål sp. (Chara sp.)
Kransnål sp.
Chara sp.
Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
Grøn Kokasseflue
Neomyia cornicina
Seljegrengalmyg (Rabdophaga salicis)
Seljegrengalmyg
Rabdophaga salicis
Geomyza tripunctata (Geomyza tripunctata)
Geomyza tripunctata
Apion viciae (Apion viciae)
Apion viciae
Apion cerdo (Apion cerdo)
Apion cerdo
Padderokkesnudebille (Grypus equiseti)
Padderokkesnudebille
Grypus equiseti
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Ectoedemia louisella (Ectoedemia louisella)
Ectoedemia louisella
Hængende klyngekugle (Badhamia utricularis)
Hængende klyngekugle
Badhamia utricularis
Macrosteles sp. (Macrosteles sp.)
Macrosteles sp.
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela

De senest indberettede arter i Naturbasen: