Observation af Hydroglyphus geminus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
19. august 2017


Hydroglyphus geminus 1 imago


Sjælland



Hydroglyphus geminus (Hydroglyphus geminus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
Dobbeltbekkasin
Gallinago gallinago
Strand-Tusindgylden (Centaurium littorale var. littorale)
Strand-Tusindgylden
Centaurium littorale var. littorale
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
Almindelig Tanglus
Idotea balthica
Brakvandsreje (Palaemon varians)
Brakvandsreje
Palaemon varians
Calliopius laeviusculus (Calliopius laeviusculus)
Calliopius laeviusculus
Chloriona sp. (Chloriona sp.)
Chloriona sp.
Chloriona sp. (Chloriona sp.)
Chloriona sp.
Apion pomonae (Apion pomonae)
Apion pomonae
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Almindelig vandkær sp. (Hydrobius sp.)
Almindelig vandkær sp.
Hydrobius sp.
Gelis mangeri (Gelis mangeri)
Gelis mangeri
Kogleakscikade (Paralimnus phragmitis)
Kogleakscikade
Paralimnus phragmitis
Hypera miles (Hypera miles)
Hypera miles
Saldula palustris (Saldula palustris)
Saldula palustris
Tagrørgræstæge (Teratocoris antennatus)
Tagrørgræstæge
Teratocoris antennatus
Berytinus minor (Berytinus minor)
Berytinus minor
Kærjordløber (Pterostichus nigrita)
Kærjordløber
Pterostichus nigrita
Marmorvandkalv (Rhantus suturalis)
Marmorvandkalv
Rhantus suturalis
Euconomelus lepidus (Euconomelus lepidus)
Euconomelus lepidus
Kællingetandtæge  (Adelphocoris seticornis)
Kællingetandtæge
Adelphocoris seticornis
Parethelcus pollinarius (Parethelcus pollinarius)
Parethelcus pollinarius
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Rød Malakitbille (Anthocomus rufus)
Rød Malakitbille
Anthocomus rufus
Havørn (Haliaeetus albicilla)
Havørn
Haliaeetus albicilla
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Pileborer (Cossus cossus)
Pileborer
Cossus cossus
Sodfrugtet Pindsvineknop (Sparganium erectum ssp. erectum)
Sodfrugtet Pindsvineknop
Sparganium erectum ssp. erectum
Valnød (Juglans regia)
Valnød
Juglans regia
Valnødgalmide (Aceria erinea)
Valnødgalmide
Aceria erinea
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Pileurtgalmyg (Wachtliella persicariae)
Pileurtgalmyg
Wachtliella persicariae
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Kornet Ådselbille (Silpha tristis)
Kornet Ådselbille
Silpha tristis
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Sorthovedet bænkebider (Porcellio spinicornis)
Sorthovedet bænkebider
Porcellio spinicornis
Svinemælkgalmyg (Cystiphora sonchi)
Svinemælkgalmyg
Cystiphora sonchi
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
Elleveplettet Mariehøne
Coccinella undecimpunctata
Nabis sp. (Nabis sp.)
Nabis sp.
Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
Rørstavedderkop
Tetragnatha striata
Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
Rørstavedderkop
Tetragnatha striata
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Almindelig Salturt (Salicornia europaea)
Almindelig Salturt
Salicornia europaea
Høst-Rødtop (Odontites vulgaris)
Høst-Rødtop
Odontites vulgaris
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Jordbær-Kløver (Trifolium fragiferum)
Jordbær-Kløver
Trifolium fragiferum
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Bugsvømmer, ubest. (Corixidae indet.)
Bugsvømmer, ubest.
Corixidae indet.
Korttornet Stikmyre (Myrmica rubra)
Korttornet Stikmyre
Myrmica rubra
Spredt Kantskivelav (Lecanora dispersa)
Spredt Kantskivelav
Lecanora dispersa
Brun Kløverugle (Euclidia glyphica)
Brun Kløverugle
Euclidia glyphica
Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
Rejnfantæge
Megalocoleus tanaceti
Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
Rød Snylteflue
Eriothrix rufomaculatus
Kornbladlus (Sitobion avenae)
Kornbladlus
Sitobion avenae
Kuglekrebs (Lekanesphaera rugicauda)
Kuglekrebs
Lekanesphaera rugicauda
Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
Rød Langbensmejer
Leiobunum rotundum
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Kålbladhveps (Athalia rosae)
Kålbladhveps
Athalia rosae
Meldrøjer (Claviceps purpurea)
Meldrøjer
Claviceps purpurea
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Lang Nymfetæge (Nabis lineatus)
Lang Nymfetæge
Nabis lineatus
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Phytomyza eupatorii (Phytomyza eupatorii)
Phytomyza eupatorii
Sump-Forglemmigej (Myosotis laxa ssp. caespitosa)
Sump-Forglemmigej
Myosotis laxa ssp. caespitosa
Kattehaletæge (Adelphocoris ticinensis)
Kattehaletæge
Adelphocoris ticinensis
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Ptychoptera contaminata (Ptychoptera contaminata)
Ptychoptera contaminata
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Blågrøn Kogleaks (Schoenoplectus tabernaemontani)
Blågrøn Kogleaks
Schoenoplectus tabernaemontani
Sølvhejre (Ardea alba)
Sølvhejre
Ardea alba
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Engelsk Kokleare (Cochlearia officinalis ssp. anglica)
Engelsk Kokleare
Cochlearia officinalis ssp. anglica
Kødet Hindeknæ (Spergularia salina)
Kødet Hindeknæ
Spergularia salina
Smalbladet Kællingetand (Lotus tenuis)
Smalbladet Kællingetand
Lotus tenuis
Strand-Karse (Lepidium latifolium)
Strand-Karse
Lepidium latifolium
Hvid-Pil (Salix alba )
Hvid-Pil
Salix alba
Limnephilus incisus (Limnephilus incisus)
Limnephilus incisus
Limnephilus affinis (Limnephilus affinis)
Limnephilus affinis
Nipigget Hundestejle (Pungitius pungitius)
Nipigget Hundestejle
Pungitius pungitius
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Pibeand (Anas penelope)
Pibeand
Anas penelope
Skeand (Anas clypeata)
Skeand
Anas clypeata
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
Stor Præstekrave
Charadrius hiaticula
Storspove (Numenius arquata)
Storspove
Numenius arquata
Spurvehøg (Accipiter nisus)
Spurvehøg
Accipiter nisus
Mursejler (Apus apus)
Mursejler
Apus apus
Gul Vipstjert (Motacilla flava)
Gul Vipstjert
Motacilla flava
Stor Blå Jordloppe (Altica oleracea)
Stor Blå Jordloppe
Altica oleracea
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Apion simile (Apion simile)
Apion simile
Apion viciae (Apion viciae)
Apion viciae
Sen Landkær (Cercyon lateralis)
Sen Landkær
Cercyon lateralis
Rød Vandnymfe (Pyrrhosoma nymphula)
Rød Vandnymfe
Pyrrhosoma nymphula
Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
Melet Blommebladlus
Hyalopterus pruni
Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
Toplettet Bederoetæge
Closterotomus norwegicus
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Kløvermåler (Chiasmia clathrata)
Kløvermåler
Chiasmia clathrata
Platycephala planifrons (Platycephala planifrons)
Platycephala planifrons
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Psychoda sp. (Psychoda sp.)
Psychoda sp.
Gødnings-Dyndflue (Eristalinus sepulchralis)
Gødnings-Dyndflue
Eristalinus sepulchralis
Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
Megathrips lativentris
Buskørentvist (Apterygida media)
Buskørentvist
Apterygida media
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Torymus auratus (Torymus auratus)
Torymus auratus
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
Tagrørssækspinder
Clubiona phragmitis
Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
Pukkelhovedet Dværgedderkop
Hypomma bituberculatum
Tandbælg (Danthonia decumbens)
Tandbælg
Danthonia decumbens
Almindelig Luftalge (Pleurococcus vulgaris)
Almindelig Luftalge
Pleurococcus vulgaris
Liden Tusindgylden (Centaurium pulchellum)
Liden Tusindgylden
Centaurium pulchellum
Sandkryb (Glaux maritima)
Sandkryb
Glaux maritima
Almindelig Gærde-Snerle (Calystegia sepium ssp. sepium)
Almindelig Gærde-Snerle
Calystegia sepium ssp. sepium
Vingefrøet Hindeknæ (Spergularia media)
Vingefrøet Hindeknæ
Spergularia media
Bidende Ranunkel (Ranunculus acris)
Bidende Ranunkel
Ranunculus acris
Tigger-Ranunkel (Ranunculus sceleratus)
Tigger-Ranunkel
Ranunculus sceleratus
Tormentil (Potentilla erecta)
Tormentil
Potentilla erecta
Almindelig Syre (Rumex acetosa)
Almindelig Syre
Rumex acetosa
Nøgle-Skræppe (Rumex conglomeratus)
Nøgle-Skræppe
Rumex conglomeratus
Vandnavle (Hydrocotyle vulgaris)
Vandnavle
Hydrocotyle vulgaris
Vandhår sp. (Cladophora sp.)
Vandhår sp.
Cladophora sp.
Tarm-Rørhinde (Ulva intestinalis)
Tarm-Rørhinde
Ulva intestinalis
Elledans-Bruskhat (Marasmius oreades)
Elledans-Bruskhat
Marasmius oreades
Kæmpe-Støvbold (Langermannia gigantea)
Kæmpe-Støvbold
Langermannia gigantea

De senest indberettede arter i Naturbasen: