Observation af Glimmerbøsse sp.

Indberettet af: Brian Willum Petersen
1 visning
6. juli 2017


Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.) 1 imago


Sjælland



Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Foto: Brian Willum Petersen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Kejserkåbe (Argynnis paphia)
Kejserkåbe
Argynnis paphia
Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
Almindelig Bjørneedderkop
Trochosa terricola
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Anobium fulvicorne (Anobium fulvicorne)
Anobium fulvicorne
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Atomaria sp. (Atomaria sp.)
Atomaria sp.
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
Cantharis lateralis
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Det Hvide C (Polygonia c-album)
Det Hvide C
Polygonia c-album
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Enicmus transversus (Enicmus transversus)
Enicmus transversus
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
Grøn Guldbasse
Cetonia aurata
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Sort Busksmælder (Hemicrepidius niger)
Sort Busksmælder
Hemicrepidius niger
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Hippuriphila modeeri (Hippuriphila modeeri)
Hippuriphila modeeri
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Kateretes pedicularius (Kateretes pedicularius)
Kateretes pedicularius
Kløverfrøgnaver (Tychius picirostris)
Kløverfrøgnaver
Tychius picirostris
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Mordellochroa abdominalis (Mordellochroa abdominalis)
Mordellochroa abdominalis
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
Pukkelhovedet Dværgedderkop
Hypomma bituberculatum
Rhagio tringarius (Rhagio tringarius)
Rhagio tringarius
Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
Rækkepunkteret Guldbille
Chrysolina oricalcia
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Stor sabelhveps (Rhyssa persuasoria)
Stor sabelhveps
Rhyssa persuasoria
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
Sortgul Cikade
Evacanthus interruptus
Sortkøllet Ådselgraver (Nicrophorus vespilloides)
Sortkøllet Ådselgraver
Nicrophorus vespilloides
Sortplettet Bladbille (Phyllobrotica quadrimaculata)
Sortplettet Bladbille
Phyllobrotica quadrimaculata
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
Toplettet Bederoetæge
Closterotomus norwegicus
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
Brachypterus urticae
Cylindroiulus sp. (Cylindroiulus sp.)
Cylindroiulus sp.
Kugletusindben (Glomeris marginata)
Kugletusindben
Glomeris marginata
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Snudeugle (Hypena proboscidalis)
Snudeugle
Hypena proboscidalis
Scaphisoma sp. (Scaphisoma sp.)
Scaphisoma sp.
Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
Pogonognathellus flavescens
Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
Skovtykkæbe
Pachygnatha listeri
Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
Bark-Springhale
Entomobrya corticalis
Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
Dicyrtomina minuta
Vådbundsmikrocikade (Eupteryx vittata)
Vådbundsmikrocikade
Eupteryx vittata
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Stenichneumon militarius (Stenichneumon militarius)
Stenichneumon militarius
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Hindbærjordloppe (Batophila rubi)
Hindbærjordloppe
Batophila rubi
Dueurt-Bladmåler (Ecliptopera silaceata)
Dueurt-Bladmåler
Ecliptopera silaceata
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Bleg Bregnetæge (Bryocoris pteridis)
Bleg Bregnetæge
Bryocoris pteridis
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
Bred Nymfetæge
Nabis limbatus
Apion ervi (Apion ervi)
Apion ervi
Apion ebeninum (Apion ebeninum)
Apion ebeninum
Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
Blegbenet Engrovflue
Dioctria linearis
Platycephala planifrons (Platycephala planifrons)
Platycephala planifrons
Loensia fasciata (Loensia fasciata)
Loensia fasciata
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Phylloneta  sp. (Phylloneta sp.)
Phylloneta sp.
Phylloneta sp.
Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
Tenuiphantes sp.
Eupteryx cyclops (Eupteryx cyclops)
Eupteryx cyclops
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
Harrilgræscikade
Arthaldeus pascuellus
Kogleakscikade (Paralimnus phragmitis)
Kogleakscikade
Paralimnus phragmitis
Sumpgræscikade (Javesella discolor)
Sumpgræscikade
Javesella discolor
Muellerianella sp. (Muellerianella sp.)
Muellerianella sp.
Javesella sp. (Javesella sp.)
Javesella sp.
Delphax sp. (Delphax sp.)
Delphax sp.
Eusphalerum torquatum (Eusphalerum torquatum)
Eusphalerum torquatum
Stor Ovalløber (Amara aulica)
Stor Ovalløber
Amara aulica
Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
Stenus fulvicornis
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Nemotelus notatus (Nemotelus notatus)
Nemotelus notatus

De senest indberettede arter i Naturbasen: