Observation af Gul Birk

Indberettet af: Ole Bidstrup
5 visninger
5. juli 2017


Gul Birk (Betula lutea) fåtallig


Hovedstaden


flere selvsåede træer



Gul Birk (Betula lutea)
Foto: Ole Bidstrup

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Snog (Natrix natrix)
Snog
Natrix natrix
Sort Vedsvirreflue (Temnostoma bombylans)
Sort Vedsvirreflue
Temnostoma bombylans
Firebåndet Blomsterbuk (Leptura quadrifasciata)
Firebåndet Blomsterbuk
Leptura quadrifasciata
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Sortbrystet Maskebille (Pyropterus nigroruber)
Sortbrystet Maskebille
Pyropterus nigroruber
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
Mat Spydsvirreflue
Baccha elongata
Bredbladet Dunhammer (Typha latifolia)
Bredbladet Dunhammer
Typha latifolia
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Dunhammerhalvmøl (Calamotropha paludella)
Dunhammerhalvmøl
Calamotropha paludella
Talje-Damsvirreflue (Anasimyia contracta)
Talje-Damsvirreflue
Anasimyia contracta
Dolichopus sp. (Dolichopus sp.)
Dolichopus sp.
Eustalomyia hilaris (Eustalomyia hilaris)
Eustalomyia hilaris
Krebseklo (Stratiotes aloides)
Krebseklo
Stratiotes aloides
Hestesko-Vandnymfe (Coenagrion puella)
Hestesko-Vandnymfe
Coenagrion puella
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Parhelophilus sp. (Parhelophilus sp.)
Parhelophilus sp.
Almindelig Kobbervandnymfe (Lestes sponsa)
Almindelig Kobbervandnymfe
Lestes sponsa
Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
Posthornsnegl
Planorbarius corneus
Eng-Nellikerod (Geum rivale)
Eng-Nellikerod
Geum rivale
Almindelig Skjolddrager (Scutellaria galericulata)
Almindelig Skjolddrager
Scutellaria galericulata
Det Hvide W (Satyrium w-album)
Det Hvide W
Satyrium w-album
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Almindelig Træsvirreflue (Xylota segnis)
Almindelig Træsvirreflue
Xylota segnis
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Plettet Smaragdlibel (Somatochlora flavomaculata)
Plettet Smaragdlibel
Somatochlora flavomaculata
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
Skræppebladbille
Gastrophysa viridula
Allygus modestus (Allygus modestus)
Allygus modestus
Lophosia fasciata (Lophosia fasciata)
Lophosia fasciata
Nøddesnegl (Monachoides incarnatus)
Nøddesnegl
Monachoides incarnatus
Limnia unguicornis (Limnia unguicornis)
Limnia unguicornis
Cicadula sp. (Cicadula sp.)
Cicadula sp.
Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
Skovkanttæge
Rhopalus subrufus
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Rød Kanttæge (Corizus hyoscyami)
Rød Kanttæge
Corizus hyoscyami
Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
Toplettet Blomstertæge
Stenotus binotatus
Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
Brunmeleret Cikade
Allygus mixtus
Almindelig Marksmælder (Adrastus pallens)
Almindelig Marksmælder
Adrastus pallens
Sortplettet Bladbille (Phyllobrotica quadrimaculata)
Sortplettet Bladbille
Phyllobrotica quadrimaculata
Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
Harrilgræscikade
Arthaldeus pascuellus
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Kastanieminérmøl (Cameraria ohridella)
Kastanieminérmøl
Cameraria ohridella
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Anthomyia pluvialis (Anthomyia pluvialis)
Anthomyia pluvialis
Micromus variegatus (Micromus variegatus)
Micromus variegatus
Skov-Galtetandtæge (Dicyphus pallidus)
Skov-Galtetandtæge
Dicyphus pallidus
Stiroma sp. (Stiroma sp.)
Stiroma sp.
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Otiorhynchus raucus (Otiorhynchus raucus)
Otiorhynchus raucus
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
Skorpionflue sp.
Panorpa sp.
Tetanocera sp. (Tetanocera sp.)
Tetanocera sp.
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Elmemåler (Abraxas sylvata)
Elmemåler
Abraxas sylvata
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Fireplettet Libel (Libellula quadrimaculata)
Fireplettet Libel
Libellula quadrimaculata
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Egecikade (Iassus lanio)
Egecikade
Iassus lanio

De senest indberettede arter i Naturbasen: