Observation af Tychius meliloti

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
43 visninger
25. juni 2017


Tychius meliloti 5 Imago


Sjælland



Tychius meliloti (Tychius meliloti)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Tychius meliloti (Tychius meliloti)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Biulv (Philanthus triangulum)
Biulv
Philanthus triangulum
Rosenhveps (Arge ochropus)
Rosenhveps
Arge ochropus
Lille Humlebille (Trichius rosaceus)
Lille Humlebille
Trichius rosaceus
Bruchus affinis (Bruchus affinis)
Bruchus affinis
Gasteruption assectator (Gasteruption assectator)
Gasteruption assectator
Asiorestia transversa (Neocrepidodera transversa)
Asiorestia transversa
Neocrepidodera transversa
Dictyla echii (Dictyla echii)
Dictyla echii
Urophora stylata (Urophora stylata)
Urophora stylata
Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
Kragekloblomstertæge
Macrotylus paykullii
Dorytomus ictor (Dorytomus ictor)
Dorytomus ictor
Røgfarvet Buskcikade (Cixius similis)
Røgfarvet Buskcikade
Cixius similis
Kybos lindbergi (Kybos lindbergi)
Kybos lindbergi
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
Blå Bredtæge
Zicrona caerulea
Sød Astragel (Astragalus glycyphyllos)
Sød Astragel
Astragalus glycyphyllos
Skov-Fladbælg (Lathyrus sylvestris)
Skov-Fladbælg
Lathyrus sylvestris
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Pletbåndet Solsnegl (Candidula intersecta)
Pletbåndet Solsnegl
Candidula intersecta
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Smalbladet Brandbæger (Senecio inaequidens)
Smalbladet Brandbæger
Senecio inaequidens
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Lille Humlebille (Trichius rosaceus)
Lille Humlebille
Trichius rosaceus
Spiralgallebladlus (Pemphigus spyrothecae)
Spiralgallebladlus
Pemphigus spyrothecae
Micromus variegatus (Micromus variegatus)
Micromus variegatus
Gorytes quadrifasciatus (Gorytes quadrifasciatus)
Gorytes quadrifasciatus
Fladnæset kuglebænkebider (Armadillidium nasutum)
Fladnæset kuglebænkebider
Armadillidium nasutum
Thaumatomyia glabra (Thaumatomyia glabra)
Thaumatomyia glabra
Brullaea ocypteroidea (Brullaea ocypteroidea)
Brullaea ocypteroidea
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Kristtorn (Ilex aquifolium)
Kristtorn
Ilex aquifolium
Fåre-Svingel (Festuca ovina)
Fåre-Svingel
Festuca ovina
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Rørgræs (Phalaris arundinacea)
Rørgræs
Phalaris arundinacea
Almindelig Skovranke (Clematis vitalba)
Almindelig Skovranke
Clematis vitalba
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Lådden Løvefod (Alchemilla mollis)
Lådden Løvefod
Alchemilla mollis
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Tadder-Vikke (Vicia tetrasperma)
Tadder-Vikke
Vicia tetrasperma
Rosenbladskærerbi (Megachile centuncularis)
Rosenbladskærerbi
Megachile centuncularis
Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
Rosenbladlus
Macrosiphum rosae
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Stjerne-Bredribbe (Campylopus introflexus)
Stjerne-Bredribbe
Campylopus introflexus
Elmegallelus (Tetraneura ulmi)
Elmegallelus
Tetraneura ulmi
Almindelig Liguster (Ligustrum vulgare)
Almindelig Liguster
Ligustrum vulgare
Rødfrugtet Natlys (Oenothera rubricaulis)
Rødfrugtet Natlys
Oenothera rubricaulis
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
Aspegalmide
Phyllocoptes populi
Brændende Kærlighed (Lychnis chalcedonica)
Brændende Kærlighed
Lychnis chalcedonica
Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
Brun Cikoriebladlus
Uroleucon cichorii
Seljegrengalmyg (Rabdophaga salicis)
Seljegrengalmyg
Rabdophaga salicis
Gedeskæg s.l. (Tragopogon pratensis s.l.)
Gedeskæg s.l.
Tragopogon pratensis s.l.
Aulagromyza hendeliana (Aulagromyza hendeliana)
Aulagromyza hendeliana
Birkemaskebladlus (Glyphina betulae)
Birkemaskebladlus
Glyphina betulae
Gedeskægbladlus (Brachycaudus tragopogonis)
Gedeskægbladlus
Brachycaudus tragopogonis
Draphavre (Arrhenatherum elatius)
Draphavre
Arrhenatherum elatius
Ambra (Artemisia abrotanum)
Ambra
Artemisia abrotanum
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
Lys Jordhumle
Bombus lucorum
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Bakke-Nellike (Dianthus deltoides)
Bakke-Nellike
Dianthus deltoides
Liden Skjoldlav (Peltigera didactyla)
Liden Skjoldlav
Peltigera didactyla
Mørk Kongelys (Verbascum nigrum)
Mørk Kongelys
Verbascum nigrum
Uldbladet Kongelys (Verbascum densiflorum)
Uldbladet Kongelys
Verbascum densiflorum
Blød Storkenæb (Geranium molle)
Blød Storkenæb
Geranium molle
Bitter Bakkestjerne (Erigeron acer)
Bitter Bakkestjerne
Erigeron acer
Bidende Stenurt (Sedum acre)
Bidende Stenurt
Sedum acre
Kæmpe-Bjørneklo (Heracleum mantegazzianum)
Kæmpe-Bjørneklo
Heracleum mantegazzianum
Æble-Rose (Rosa rubiginosa)
Æble-Rose
Rosa rubiginosa
Mursennep (Diplotaxis muralis)
Mursennep
Diplotaxis muralis
Grå-Pil (Salix cinerea ssp. cinerea)
Grå-Pil
Salix cinerea ssp. cinerea
Sandskæg (Corynephorus canescens)
Sandskæg
Corynephorus canescens
Spættet Bægerlav (Cladonia rangiformis)
Spættet Bægerlav
Cladonia rangiformis
Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
Limnephilus marmoratus
Strand-Rundbælg (Anthyllis vulneraria ssp. maritima)
Strand-Rundbælg
Anthyllis vulneraria ssp. maritima

De senest indberettede arter i Naturbasen: