Observation af Gasteruption assectator

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
25. juni 2017


Gasteruption assectator 1 imago han


Sjælland



Gasteruption assectator (Gasteruption assectator)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Biulv (Philanthus triangulum)
Biulv
Philanthus triangulum
Lille Humlebille (Trichius rosaceus)
Lille Humlebille
Trichius rosaceus
Bruchus affinis (Bruchus affinis)
Bruchus affinis
Rosenhveps (Arge ochropus)
Rosenhveps
Arge ochropus
Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
Kragekloblomstertæge
Macrotylus paykullii
Dictyla echii (Dictyla echii)
Dictyla echii
Røgfarvet Buskcikade (Cixius similis)
Røgfarvet Buskcikade
Cixius similis
Kybos lindbergi (Kybos lindbergi)
Kybos lindbergi
Tychius meliloti (Tychius meliloti)
Tychius meliloti
Dorytomus ictor (Dorytomus ictor)
Dorytomus ictor
Asiorestia transversa (Neocrepidodera transversa)
Asiorestia transversa
Neocrepidodera transversa
Urophora stylata (Urophora stylata)
Urophora stylata
Brullaea ocypteroidea (Brullaea ocypteroidea)
Brullaea ocypteroidea
Thaumatomyia glabra (Thaumatomyia glabra)
Thaumatomyia glabra
Micromus variegatus (Micromus variegatus)
Micromus variegatus
Gorytes quadrifasciatus (Gorytes quadrifasciatus)
Gorytes quadrifasciatus
Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
Blå Bredtæge
Zicrona caerulea
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Smalbladet Brandbæger (Senecio inaequidens)
Smalbladet Brandbæger
Senecio inaequidens
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Fladnæset kuglebænkebider (Armadillidium nasutum)
Fladnæset kuglebænkebider
Armadillidium nasutum
Sød Astragel (Astragalus glycyphyllos)
Sød Astragel
Astragalus glycyphyllos
Spiralgallebladlus (Pemphigus spyrothecae)
Spiralgallebladlus
Pemphigus spyrothecae
Skov-Fladbælg (Lathyrus sylvestris)
Skov-Fladbælg
Lathyrus sylvestris
Lille Humlebille (Trichius rosaceus)
Lille Humlebille
Trichius rosaceus
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Pletbåndet Solsnegl (Candidula intersecta)
Pletbåndet Solsnegl
Candidula intersecta
Ambra (Artemisia abrotanum)
Ambra
Artemisia abrotanum
Elmegallelus (Tetraneura ulmi)
Elmegallelus
Tetraneura ulmi
Rosenbladskærerbi (Megachile centuncularis)
Rosenbladskærerbi
Megachile centuncularis
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
Rosenbladlus
Macrosiphum rosae
Lådden Løvefod (Alchemilla mollis)
Lådden Løvefod
Alchemilla mollis
Tadder-Vikke (Vicia tetrasperma)
Tadder-Vikke
Vicia tetrasperma
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
Aspegalmide
Phyllocoptes populi
Brændende Kærlighed (Lychnis chalcedonica)
Brændende Kærlighed
Lychnis chalcedonica
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Aulagromyza hendeliana (Aulagromyza hendeliana)
Aulagromyza hendeliana
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Rødfrugtet Natlys (Oenothera rubricaulis)
Rødfrugtet Natlys
Oenothera rubricaulis
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Birkemaskebladlus (Glyphina betulae)
Birkemaskebladlus
Glyphina betulae
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela
Kristtorn (Ilex aquifolium)
Kristtorn
Ilex aquifolium
Almindelig Liguster (Ligustrum vulgare)
Almindelig Liguster
Ligustrum vulgare
Almindelig Skovranke (Clematis vitalba)
Almindelig Skovranke
Clematis vitalba
Gedeskæg s.l. (Tragopogon pratensis s.l.)
Gedeskæg s.l.
Tragopogon pratensis s.l.
Gedeskægbladlus (Brachycaudus tragopogonis)
Gedeskægbladlus
Brachycaudus tragopogonis
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
Brun Cikoriebladlus
Uroleucon cichorii
Stjerne-Bredribbe (Campylopus introflexus)
Stjerne-Bredribbe
Campylopus introflexus
Draphavre (Arrhenatherum elatius)
Draphavre
Arrhenatherum elatius
Fåre-Svingel (Festuca ovina)
Fåre-Svingel
Festuca ovina
Rørgræs (Phalaris arundinacea)
Rørgræs
Phalaris arundinacea
Pilekvistgalmyg (Rabdophaga salicis)
Pilekvistgalmyg
Rabdophaga salicis
Liden Skjoldlav (Peltigera didactyla)
Liden Skjoldlav
Peltigera didactyla
Spættet Bægerlav (Cladonia rangiformis)
Spættet Bægerlav
Cladonia rangiformis
Æble-Rose (Rosa rubiginosa)
Æble-Rose
Rosa rubiginosa
Uldbladet Kongelys (Verbascum densiflorum)
Uldbladet Kongelys
Verbascum densiflorum
Strand-Rundbælg (Anthyllis vulneraria ssp. maritima)
Strand-Rundbælg
Anthyllis vulneraria ssp. maritima
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Mørk Kongelys (Verbascum nigrum)
Mørk Kongelys
Verbascum nigrum
Mursennep (Diplotaxis muralis)
Mursennep
Diplotaxis muralis
Kæmpe-Bjørneklo (Heracleum mantegazzianum)
Kæmpe-Bjørneklo
Heracleum mantegazzianum
Grå-Pil (Salix cinerea ssp. cinerea)
Grå-Pil
Salix cinerea ssp. cinerea
Blød Storkenæb (Geranium molle)
Blød Storkenæb
Geranium molle
Bitter Bakkestjerne (Erigeron acer)
Bitter Bakkestjerne
Erigeron acer
Bidende Stenurt (Sedum acre)
Bidende Stenurt
Sedum acre
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Bakke-Nellike (Dianthus deltoides)
Bakke-Nellike
Dianthus deltoides
Sandskæg (Corynephorus canescens)
Sandskæg
Corynephorus canescens
Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
Lys Jordhumle
Bombus lucorum
Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
Limnephilus marmoratus

De senest indberettede arter i Naturbasen: