Observation af Lille Blomstertæge

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
24. juni 2017


Lille Blomstertæge (Chlamydatus pulicarius) 1 Imago


Sjælland



Lille Blomstertæge (Chlamydatus pulicarius)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Enårig Rapgræs (Poa annua)
Enårig Rapgræs
Poa annua
Ager-Kohvede (Melampyrum arvense)
Ager-Kohvede
Melampyrum arvense
Bakke-Gøgelilje (Platanthera bifolia ssp. bifolia)
Bakke-Gøgelilje
Platanthera bifolia ssp. bifolia
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Curculio glandium (Curculio glandium)
Curculio glandium
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Kurvblomsttæge (Orthocephalus coriaceus)
Kurvblomsttæge
Orthocephalus coriaceus
Dværgblomstertæge (Chlamydatus pullus)
Dværgblomstertæge
Chlamydatus pullus
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Sortbrun Løvtrætæge (Psallus ambiguus)
Sortbrun Løvtrætæge
Psallus ambiguus
Skovkvikløber (Platynus assimilis)
Skovkvikløber
Platynus assimilis
Oncopsis alni (Oncopsis alni)
Oncopsis alni
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Rhagonycha limbata (Rhagonycha nigriventris)
Rhagonycha limbata
Rhagonycha nigriventris
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Poppelsværmer (Laothoe populi)
Poppelsværmer
Laothoe populi
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Xyphosia miliaria (Xyphosia miliaria)
Xyphosia miliaria
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Stor Græstæge (Megaloceroea recticornis)
Stor Græstæge
Megaloceroea recticornis
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Tagrørgræstæge (Teratocoris antennatus)
Tagrørgræstæge
Teratocoris antennatus
Sort Græstæge (Pithanus maerkelii)
Sort Græstæge
Pithanus maerkelii
Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
Entomobrya nicoleti
Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
Guldøje ubest.
Chrysopidae indet.
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
Rødbrun Græstæge
Leptopterna ferrugata
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Nabis sp. (Nabis sp.)
Nabis sp.
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Lille Natpåfugleøje (Saturnia pavonia)
Lille Natpåfugleøje
Saturnia pavonia
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Hårfliget Vandranunkel (Ranunculus aquatilis var. diffusus)
Hårfliget Vandranunkel
Ranunculus aquatilis var. diffusus
Korsknapgalhveps (Liposthenes glechomae)
Korsknapgalhveps
Liposthenes glechomae
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Almindelig Søpryd (Baldellia ranunculoides)
Almindelig Søpryd
Baldellia ranunculoides
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Hundesalat (Leontodon saxatilis)
Hundesalat
Leontodon saxatilis
Enggræshoppe (Pseudochorthippus parallelus)
Enggræshoppe
Pseudochorthippus parallelus
Lille Metaljordløber (Poecilus versicolor)
Lille Metaljordløber
Poecilus versicolor
Mælkehvid Keglehat (Conocybe albipes)
Mælkehvid Keglehat
Conocybe albipes
Firplettet Glansløber (Bembidion illigeri)
Firplettet Glansløber
Bembidion illigeri
Mørkbåndet Gråbuk (Leiopus nebulosus)
Mørkbåndet Gråbuk
Leiopus nebulosus
Strittende Ellemøl (Stathmopoda pedella)
Strittende Ellemøl
Stathmopoda pedella
Nyse-Røllike (Achillea ptarmica)
Nyse-Røllike
Achillea ptarmica
Tormentil (Potentilla erecta)
Tormentil
Potentilla erecta
Almindelig Jomfruhår (Polytrichum commune)
Almindelig Jomfruhår
Polytrichum commune
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Almindelig Tørvemos (Sphagnum palustre)
Almindelig Tørvemos
Sphagnum palustre
Mørk Bregnetæge (Monalocoris filicis)
Mørk Bregnetæge
Monalocoris filicis
Tidlig Skjaller (Rhinanthus serotinus ssp. vernalis)
Tidlig Skjaller
Rhinanthus serotinus ssp. vernalis
Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
Almindelig Bjørneedderkop
Trochosa terricola
Mangefrugtet Væggelav (Polycauliona polycarpa)
Mangefrugtet Væggelav
Polycauliona polycarpa
Agromyza alnivora (Agromyza alnivora)
Agromyza alnivora
Agromyza pseudoreptans (Agromyza pseudoreptans)
Agromyza pseudoreptans
Lille Nældebladlus (Aphis urticata)
Lille Nældebladlus
Aphis urticata
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Phytomyza eupatorii (Phytomyza eupatorii)
Phytomyza eupatorii
Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
Hvepseedderkop
Argiope bruennichi
Liriomyza eupatorii (Liriomyza eupatorii)
Liriomyza eupatorii
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Brændeugle (Axylia putris)
Brændeugle
Axylia putris
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Rustugle (Rusina ferruginea) (Rusina ferruginea)
Rustugle (Rusina ferruginea)
Rusina ferruginea
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Poppelugle (Acronicta megacephala)
Poppelugle
Acronicta megacephala
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Askeugle (Craniophora ligustri)
Askeugle
Craniophora ligustri
Marmorugle (Moma alpium)
Marmorugle
Moma alpium
Snehvid Tigerspinder (Spilosoma urticae)
Snehvid Tigerspinder
Spilosoma urticae
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Harmonisk Stængelugle (Apamea unanimis)
Harmonisk Stængelugle
Apamea unanimis
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Pilemosemåler (Hydriomena ruberata)
Pilemosemåler
Hydriomena ruberata
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Lundmåler (Hemithea aestivaria)
Lundmåler
Hemithea aestivaria
Smalvingemåler (Plagodis dolabraria)
Smalvingemåler
Plagodis dolabraria
Måneplettet Måler (Comibaena bajularia)
Måneplettet Måler
Comibaena bajularia
Døvnælde-Bladmåler (Perizoma alchemillata)
Døvnælde-Bladmåler
Perizoma alchemillata
Grøn Birkemåler (Geometra papilionaria)
Grøn Birkemåler
Geometra papilionaria
Mosebunke-Ugle (Photedes minima) (Photedes minima)
Mosebunke-Ugle (Photedes minima)
Photedes minima
Ligustersværmer (Sphinx ligustri)
Ligustersværmer
Sphinx ligustri
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Hvidlig Stængelugle (Apamea lithoxylaea)
Hvidlig Stængelugle
Apamea lithoxylaea
Tidselgulvikler (Agapeta hamana)
Tidselgulvikler
Agapeta hamana
Citrongul Havemåler (Gandaritis pyraliata)
Citrongul Havemåler
Gandaritis pyraliata
Oligia sp. (Oligia sp.)
Oligia sp.
Frugttræsommervikler (Archips podana)
Frugttræsommervikler
Archips podana
Gul Båndugle (Noctua fimbriata)
Gul Båndugle
Noctua fimbriata
Nøgle-Landmand (Agrotis clavis)
Nøgle-Landmand
Agrotis clavis
Tofarvet Prydvinge (Oecophora bractella)
Tofarvet Prydvinge
Oecophora bractella
Drømme-Mus (Caradrina morpheus)
Drømme-Mus
Caradrina morpheus
Atlaskspinder (Leucoma salicis)
Atlaskspinder
Leucoma salicis
Klyngerspinder (Habrosyne pyritoides)
Klyngerspinder
Habrosyne pyritoides
Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
Sortprikket Græsugle
Leucania obsoleta
Kridtugle (Photedes morrisii)
Kridtugle
Photedes morrisii
Tjørne-Pelsugle (Acronicta strigosa)
Tjørne-Pelsugle
Acronicta strigosa
Elle-Bladmåler (Hydriomena impluviata)
Elle-Bladmåler
Hydriomena impluviata
Opium-Valmue (Papaver somniferum)
Opium-Valmue
Papaver somniferum
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Fliget Brombær (Rubus laciniatus)
Fliget Brombær
Rubus laciniatus
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Kvalkvedbladbille (Pyrrhalta viburni)
Kvalkvedbladbille
Pyrrhalta viburni
Kvalkvedbladbille (Pyrrhalta viburni)
Kvalkvedbladbille
Pyrrhalta viburni
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Grå-El (Alnus incana)
Grå-El
Alnus incana
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Chirosia betuleti (Chirosia betuleti)
Chirosia betuleti
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Hasselknopvikler (Epinotia tenerana)
Hasselknopvikler
Epinotia tenerana
Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
Toplettet Blomstertæge
Stenotus binotatus
Notostira sp. (Notostira sp.)
Notostira sp.
Almindelig Kamgræs (Cynosurus cristatus)
Almindelig Kamgræs
Cynosurus cristatus
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Acronicta aceris
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
Birke-Barkmåler
Ectropis crepuscularia
Smalvingemåler (Plagodis dolabraria)
Smalvingemåler
Plagodis dolabraria
Marehalmugle (Longalatedes elymi)
Marehalmugle
Longalatedes elymi
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Skovugle (Diarsia mendica)
Skovugle
Diarsia mendica
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Vikkeugle (Lygephila pastinum)
Vikkeugle
Lygephila pastinum
Snudeugle (Hypena proboscidalis)
Snudeugle
Hypena proboscidalis
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Citrongul Havemåler (Gandaritis pyraliata)
Citrongul Havemåler
Gandaritis pyraliata
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Stor Barkmåler (Hypomecis roboraria)
Stor Barkmåler
Hypomecis roboraria
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Rødstreget Bladmåler (Hydrelia sylvata)
Rødstreget Bladmåler
Hydrelia sylvata
Hjortetrøsthalvmøl (Anania lancealis)
Hjortetrøsthalvmøl
Anania lancealis
Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
Larinioides patagiatus
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Humlevoksmøl (Aphomia sociella)
Humlevoksmøl
Aphomia sociella
Humlerodæder (Hepialus humuli)
Humlerodæder
Hepialus humuli
Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
Grå Knopvikler
Hedya nubiferana
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Gøg (Cuculus canorus)
Gøg
Cuculus canorus
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Skeand (Anas clypeata)
Skeand
Anas clypeata
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
Lille Lappedykker
Tachybaptus ruficollis
Klyde (Recurvirostra avosetta)
Klyde
Recurvirostra avosetta
Strandskade (Haematopus ostralegus)
Strandskade
Haematopus ostralegus
Havterne (Sterna paradisaea)
Havterne
Sterna paradisaea
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Rødben (Tringa totanus)
Rødben
Tringa totanus
Skovsneppe (Scolopax rusticola)
Skovsneppe
Scolopax rusticola
Storspove (Numenius arquata)
Storspove
Numenius arquata
Svaleklire (Tringa ochropus)
Svaleklire
Tringa ochropus
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
Løvsanger
Phylloscopus trochilus
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Stær (Sturnus vulgaris)
Stær
Sturnus vulgaris
Bysvale (Delichon urbicum)
Bysvale
Delichon urbicum
Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Butsnudet Frø/Spidssnudet Frø/Springfrø (Rana sp.)
Butsnudet Frø/Spidssnudet Frø/Springfrø
Rana sp.
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
Moseskolopender
Lithobius calcaratus
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Myrebænkebider (Platyarthrus hoffmannseggi)
Myrebænkebider
Platyarthrus hoffmannseggi
Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
Stribet bænkebider
Trachelipus rathkii
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor Bånd-Tusindben
Ommatoiulus sabulosus
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Slangetunge (Ophioglossum vulgatum)
Slangetunge
Ophioglossum vulgatum
Smalbladet Mangeløv (Dryopteris carthusiana)
Smalbladet Mangeløv
Dryopteris carthusiana
Bredbladet Mangeløv (Dryopteris dilatata)
Bredbladet Mangeløv
Dryopteris dilatata
Asparges (Asparagus officinalis)
Asparges
Asparagus officinalis
Sand-Løg (Allium vineale)
Sand-Løg
Allium vineale
Tandbælg (Danthonia decumbens)
Tandbælg
Danthonia decumbens
Katteskæg (Nardus stricta)
Katteskæg
Nardus stricta
Fladstrået Siv (Juncus compressus)
Fladstrået Siv
Juncus compressus
Eng-Rottehale (Phleum pratense ssp. pratense)
Eng-Rottehale
Phleum pratense ssp. pratense
Eng-Rørhvene (Calamagrostis canescens)
Eng-Rørhvene
Calamagrostis canescens
Fløjlsgræs (Holcus lanatus)
Fløjlsgræs
Holcus lanatus
Fåre-Svingel (Festuca ovina)
Fåre-Svingel
Festuca ovina
Kryb-Hvene (Agrostis stolonifera var. stolonifera)
Kryb-Hvene
Agrostis stolonifera var. stolonifera
Mose-Bunke (Deschampsia cespitosa)
Mose-Bunke
Deschampsia cespitosa
Blågrøn Kogleaks (Schoenoplectus tabernaemontani)
Blågrøn Kogleaks
Schoenoplectus tabernaemontani
Sand-Star (Carex arenaria)
Sand-Star
Carex arenaria
Strand-Tusindgylden (Centaurium littorale var. littorale)
Strand-Tusindgylden
Centaurium littorale var. littorale
Kær-Snerre (Galium palustre ssp. palustre)
Kær-Snerre
Galium palustre ssp. palustre
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Smalbladet Høgeurt (Hieracium umbellatum)
Smalbladet Høgeurt
Hieracium umbellatum
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Skov-Hanekro (Galeopsis bifida)
Skov-Hanekro
Galeopsis bifida
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Stor Skjaller (Rhinanthus serotinus)
Stor Skjaller
Rhinanthus serotinus
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Græsbladet Fladstjerne (Stellaria graminea)
Græsbladet Fladstjerne
Stellaria graminea
Almindelig Spergel coll. (Spergula arvensis coll.)
Almindelig Spergel coll.
Spergula arvensis coll.
Trævlekrone (Lychnis flos-cuculi)
Trævlekrone
Lychnis flos-cuculi
Krybende Pil (Salix repens ssp. repens var. repens)
Krybende Pil
Salix repens ssp. repens var. repens
Sølv-Poppel (Populus alba)
Sølv-Poppel
Populus alba
Tigger-Ranunkel (Ranunculus sceleratus)
Tigger-Ranunkel
Ranunculus sceleratus
Bidende Ranunkel (Ranunculus acris)
Bidende Ranunkel
Ranunculus acris
Almindelig Agermåne (Agrimonia eupatoria)
Almindelig Agermåne
Agrimonia eupatoria
Børstehåret Brombær (Rubus radula)
Børstehåret Brombær
Rubus radula
Glat Hunde-Rose (Rosa canina ssp. canina)
Glat Hunde-Rose
Rosa canina ssp. canina
Almindelig Sankthansurt (Hylotelephium telephium ssp. maximum)
Almindelig Sankthansurt
Hylotelephium telephium ssp. maximum
Vandnavle (Hydrocotyle vulgaris)
Vandnavle
Hydrocotyle vulgaris
Sølle Tyv (Oligia latruncula)
Sølle Tyv
Oligia latruncula
Smalbladet Kællingetand (Lotus tenuis)
Smalbladet Kællingetand
Lotus tenuis
Tadder-Vikke (Vicia tetrasperma)
Tadder-Vikke
Vicia tetrasperma
Hyldehalvmøl (Anania coronata)
Hyldehalvmøl
Anania coronata
Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
Ulden Ellebladhveps
Eriocampa ovata
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Gelis spurius (Gelis spurius)
Gelis spurius
Gelis areator (Gelis areator)
Gelis areator
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Buskørentvist (Apterygida media)
Buskørentvist
Apterygida media
Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
Grøn Våbenflue
Chloromyia formosa
Trebåndet Sumpsvirreflue (Helophilus trivittatus)
Trebåndet Sumpsvirreflue
Helophilus trivittatus
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Almindelig Snudeugle (Herminia tarsipennalis)
Almindelig Snudeugle
Herminia tarsipennalis
Blå Libel (Libellula depressa)
Blå Libel
Libellula depressa
Hestesko-Vandnymfe (Coenagrion puella)
Hestesko-Vandnymfe
Coenagrion puella
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Apion assimile (Apion assimile)
Apion assimile
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Tjørnebladbille (Lochmaea crataegi)
Tjørnebladbille
Lochmaea crataegi
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Lille Løvsnudebille (Phyllobius viridicollis)
Lille Løvsnudebille
Phyllobius viridicollis
Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
Kortvinget Nymfetæge
Nabis flavomarginatus
Håret Snerretæge (Polymerus nigrita)
Håret Snerretæge
Polymerus nigrita
Lille Metaljordløber (Poecilus versicolor)
Lille Metaljordløber
Poecilus versicolor
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Kålugle (Mamestra brassicae)
Kålugle
Mamestra brassicae
Klitnymfetæge (Himacerus major)
Klitnymfetæge
Himacerus major
Grammotaulius nitidus (Grammotaulius nitidus)
Grammotaulius nitidus
Limnephilus flavicornis (Limnephilus flavicornis)
Limnephilus flavicornis
Limnephilus affinis (Limnephilus affinis)
Limnephilus affinis
Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
Limnephilus marmoratus
Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
Limnephilus sparsus
Athripsodes aterrimus (Athripsodes aterrimus)
Athripsodes aterrimus

De senest indberettede arter i Naturbasen: