Observation af Atheta vestita

Indberettet af: Mathias Holm
1 visning
7. januar 2017


Atheta vestita 1 Imago han


Syddanmark


Genitalpræpareret



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
Elleveplettet Mariehøne
Coccinella undecimpunctata
Apion hydrolapathi (Apion hydrolapathi)
Apion hydrolapathi
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Tornet Græstæge (Stenodema calcarata)
Tornet Græstæge
Stenodema calcarata
Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
Uanselig Jordløber
Pterostichus vernalis
Apion virens (Apion virens)
Apion virens
Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
Stenus cicindeloides
Heterothops quadripunctulus (Heterothops quadripunctulus)
Heterothops quadripunctulus
Fagniezia impressa (Fagniezia impressa)
Fagniezia impressa
Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
Stenus fulvicornis
Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
Stenus brunnipes
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
But Glansløber (Bembidion obtusum)
But Glansløber
Bembidion obtusum
Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
Hvidkløverbladrandbille
Sitona obsoletus
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Brachypera zoilus (Brachypera zoilus)
Brachypera zoilus
Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
Philonthus cognatus
Skræntskyggebille (Opatrum sabulosum)
Skræntskyggebille
Opatrum sabulosum
Phyllotreta exclamationis (Phyllotreta exclamationis)
Phyllotreta exclamationis
Stenus canaliculatus (Stenus canaliculatus)
Stenus canaliculatus
Notaris acridulus (Notaris acridulus)
Notaris acridulus
Strågul Landkær (Cercyon quisquilius)
Strågul Landkær
Cercyon quisquilius
Kompostkær (Megasternum concinnum)
Kompostkær
Megasternum concinnum
Cymbiodyta marginella (Cymbiodyta marginella)
Cymbiodyta marginella
Sortrød Landkær (Cercyon melanocephalus)
Sortrød Landkær
Cercyon melanocephalus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Ochthebius minimus (Ochthebius minimus)
Ochthebius minimus
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Lophomma punctatum (Lophomma punctatum)
Lophomma punctatum
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Gulspraglet Glansløber (Bembidion fumigatum)
Gulspraglet Glansløber
Bembidion fumigatum
Sortbuget Sivløber (Philorhizus notatus)
Sortbuget Sivløber
Philorhizus notatus
Stenus nitens (Stenus nitens)
Stenus nitens
Euconnus hirticollis (Euconnus hirticollis)
Euconnus hirticollis
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Pachnida nigella (Pachnida nigella)
Pachnida nigella
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Lille Hårlandkær (Cryptopleurum minutum)
Lille Hårlandkær
Cryptopleurum minutum
Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
Sort Stumpløber
Syntomus truncatellus
Væksthussnudebille (Otiorhynchus sulcatus)
Væksthussnudebille
Otiorhynchus sulcatus
Rapsjordloppe (Psylliodes chrysocephala)
Rapsjordloppe
Psylliodes chrysocephala
Coelostoma orbiculare (Coelostoma orbiculare)
Coelostoma orbiculare
Sphaeridium marginatum (Sphaeridium marginatum)
Sphaeridium marginatum
Oxypoda elongatula (Oxypoda elongatula)
Oxypoda elongatula
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Apion seniculus (Apion seniculus)
Apion seniculus
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Erichsonius cinerascens (Erichsonius cinerascens)
Erichsonius cinerascens
Vinterglassnegl (Vitrina pellucida)
Vinterglassnegl
Vitrina pellucida
Tanysphyrus lemnae (Tanysphyrus lemnae)
Tanysphyrus lemnae
Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
Chartoscirta cincta
Heterocheila buccata (Heterocheila buccata)
Heterocheila buccata
Kompost-Sumpfrøtæge (Scolopostethus affinis)
Kompost-Sumpfrøtæge
Scolopostethus affinis
Gyrohypnus angustatus (Gyrohypnus angustatus)
Gyrohypnus angustatus
Megarthrus denticollis (Megarthrus denticollis)
Megarthrus denticollis
Leiosoma deflexum (Leiosoma deflexum)
Leiosoma deflexum
Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
Hvidkløverbladrandbille
Sitona obsoletus
Pukkellandkær (Cercyon ustulatus)
Pukkellandkær
Cercyon ustulatus
Tachinus marginellus (Tachinus marginellus)
Tachinus marginellus
Quedius curtipennis (Quedius curtipennis)
Quedius curtipennis
Quedius nitipennis (Quedius nitipennis)
Quedius nitipennis
Gabrius Coxalus (Gabrius breviventer)
Gabrius Coxalus
Gabrius breviventer
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Philonthus carbonarius (Philonthus carbonarius)
Philonthus carbonarius
Philonthus varians (Philonthus varians)
Philonthus varians
Torskemundbladbille (Chrysolina sanguinolenta)
Torskemundbladbille
Chrysolina sanguinolenta
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Skægmejse (Panurus biarmicus)
Skægmejse
Panurus biarmicus
Almindelig Markløber (Harpalus latus)
Almindelig Markløber
Harpalus latus
Lathrobium Fennicum (Tetartopeus rufonitidus)
Lathrobium Fennicum
Tetartopeus rufonitidus
Rødplettet Glansløber (Bembidion saxatile)
Rødplettet Glansløber
Bembidion saxatile
Omalium riparium (Omalium riparium)
Omalium riparium
Omalium rivulare (Omalium rivulare)
Omalium rivulare
Dråbeplettet Glansløber (Bembidion guttula)
Dråbeplettet Glansløber
Bembidion guttula
Quedius nitipennis (Quedius nitipennis)
Quedius nitipennis
Stenus pusillus (Stenus pusillus)
Stenus pusillus
Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
Mannerheims Glansløber
Bembidion mannerheimii
Ocyusa maura (Ocyusa maura)
Ocyusa maura
Ischnopoda Atra (Thinonoma atra)
Ischnopoda Atra
Thinonoma atra
Scymnus haemorrhoidalis (Scymnus haemorrhoidalis)
Scymnus haemorrhoidalis
Hydroporus angustatus (Hydroporus angustatus)
Hydroporus angustatus
Måneplettet Møgkær (Sphaeridium lunatum)
Måneplettet Møgkær
Sphaeridium lunatum
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Lesteva longoelytrata (Lesteva longoelytrata)
Lesteva longoelytrata
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Almindelig Skivesnegl (Planorbis planorbis)
Almindelig Skivesnegl
Planorbis planorbis
Xantholinus longiventris (Xantholinus longiventris)
Xantholinus longiventris
Cercyon sternalis (Cercyon sternalis)
Cercyon sternalis
Sen Landkær (Cercyon lateralis)
Sen Landkær
Cercyon lateralis
Anacaena lutescens (Anacaena lutescens)
Anacaena lutescens
Atheta graminicola (Atheta graminicola)
Atheta graminicola
Euaesthetus ruficapillus (Euaesthetus ruficapillus)
Euaesthetus ruficapillus
Dacrila fallax (Dacrila fallax)
Dacrila fallax
Gnypeta rubrior (Gnypeta rubrior)
Gnypeta rubrior
Atheta triangulum (Atheta triangulum)
Atheta triangulum
Strandfluerøver (Aleochara bipustulata)
Strandfluerøver
Aleochara bipustulata
Carpelimus corticinus (Carpelimus corticinus)
Carpelimus corticinus
Myllaena dubia (Myllaena dubia)
Myllaena dubia
Atheta longicornis (Atheta longicornis)
Atheta longicornis
Kommentar til turen:
  • Insekter, spindlere mm. er fra opskyl.

De senest indberettede arter i Naturbasen: