Observation af Forglemmigejgalmyg

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
3. september 2016


Forglemmigejgalmyg (Dasineura myosotidis) 5 uden alder galler


Syddanmark



Forglemmigejgalmyg (Dasineura myosotidis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Dværgmus (Micromys minutus)
Dværgmus
Micromys minutus
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Strudsvinge (Matteuccia struthiopteris)
Strudsvinge
Matteuccia struthiopteris
Havesvirreflue sp. (Syrphus sp.)
Havesvirreflue sp.
Syrphus sp.
Agertidselbladlus (Uroleucon cirsii)
Agertidselbladlus
Uroleucon cirsii
Orius sp. (Orius sp.)
Orius sp.
Stenopsocus stigmaticus (Stenopsocus stigmaticus)
Stenopsocus stigmaticus
Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
Gulhovedet Agerrovbille
Tachyporus obtusus
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
Taphrina tosquinetii
Angelik (Angelica sylvestris)
Angelik
Angelica sylvestris
Psyllopsis sp. (Psyllopsis sp.)
Psyllopsis sp.
Håret Pilebladbille (Galerucella lineola)
Håret Pilebladbille
Galerucella lineola
Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)
Bidende Pileurt
Persicaria hydropiper
Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
Sortblå Kornbladbille
Oulema gallaeciana
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Tvetandbladbille (Chrysolina fastuosa)
Tvetandbladbille
Chrysolina fastuosa
Rank Vejsennep (Sisymbrium officinale)
Rank Vejsennep
Sisymbrium officinale
Foder-Kulsukker (Symphytum x uplandicum)
Foder-Kulsukker
Symphytum x uplandicum
Chromatomyia horticola (Chromatomyia horticola)
Chromatomyia horticola
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Æble-Knoldskive (Monilinia fructigena)
Æble-Knoldskive
Monilinia fructigena
Cyphon padi (Cyphon padi)
Cyphon padi
Sump-Kællingetand (Lotus pedunculatus var. pedunculatus)
Sump-Kællingetand
Lotus pedunculatus var. pedunculatus
Nematinus steini (Nematinus steini)
Nematinus steini
Brachythops flavens (Brachythops flavens)
Brachythops flavens
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Pontania bridgmanii (Pontania bridgmanii)
Pontania bridgmanii
Enkelt Pindsvineknop (Sparganium emersum)
Enkelt Pindsvineknop
Sparganium emersum
Stor Bynkebladlus (Macrosiphoniella oblonga)
Stor Bynkebladlus
Macrosiphoniella oblonga
Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
Gråbynkebladlus
Macrosiphoniella artemisiae
Krageklostyltemøl (Parectopa ononidis)
Krageklostyltemøl
Parectopa ononidis
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Melet Dueurtbladlus (Aphis epilobiaria)
Melet Dueurtbladlus
Aphis epilobiaria
Almindelig Kobbervandnymfe (Lestes sponsa)
Almindelig Kobbervandnymfe
Lestes sponsa
Bredsået Blækhat (Coprinellus disseminatus)
Bredsået Blækhat
Coprinellus disseminatus
Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
Norellisoma spinimanum
Dyndflue sp. (Eristalis sp.)
Dyndflue sp.
Eristalis sp.
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Kattehalebladlus (Myzus lythri)
Kattehalebladlus
Myzus lythri
Sepsis sp. (Sepsis sp.)
Sepsis sp.
Trebåndet Sumpsvirreflue (Helophilus trivittatus)
Trebåndet Sumpsvirreflue
Helophilus trivittatus
Leuctra sp. (Leuctra sp.)
Leuctra sp.
Nikkende Brøndsel (Bidens cernua)
Nikkende Brøndsel
Bidens cernua
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Apion nigritarse (Apion nigritarse)
Apion nigritarse
Geomyza sp. (Geomyza sp.)
Geomyza sp.
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Nyse-Røllike (Achillea ptarmica)
Nyse-Røllike
Achillea ptarmica
Vandranunkel sp. (Ranunculus subgenus Batrachium sp.)
Vandranunkel sp.
Ranunculus subgenus Batrachium sp.
Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)
Kløvergnaver
Hypera nigrirostris
Stilbus testaceus (Stilbus testaceus)
Stilbus testaceus
Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
Longitarsus sp.
Chamaepsylla hartigii (Chamaepsylla hartigii)
Chamaepsylla hartigii
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
Dicyrtomina minuta
Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
Limnephilus marmoratus

De senest indberettede arter i Naturbasen: