Observation af Skinkebille

Indberettet af: Jens Søgaard Hansen
4 visninger
25. juni 2016


Skinkebille (Korynetes caeruleus) 2 imago


Syddanmark



Skinkebille (Korynetes caeruleus)
Foto: Jens Søgaard Hansen
Skinkebille (Korynetes caeruleus)
Foto: Jens Søgaard Hansen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Bukketorn (Lycium barbarum)
Bukketorn
Lycium barbarum
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Bidende Stenurt (Sedum acre)
Bidende Stenurt
Sedum acre
Skægmejse (Panurus biarmicus)
Skægmejse
Panurus biarmicus
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Husløg (Sempervivum tectorum)
Husløg
Sempervivum tectorum
Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
Rørsanger
Acrocephalus scirpaceus
Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
Rødrygget Tornskade
Lanius collurio
Hvidklire (Tringa nebularia)
Hvidklire
Tringa nebularia
Tinksmed (Tringa glareola)
Tinksmed
Tringa glareola
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Almindelig Hulsvøb (Chaerophyllum temulum)
Almindelig Hulsvøb
Chaerophyllum temulum
Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
Grøn Våbenflue
Chloromyia formosa
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Draphavre (Arrhenatherum elatius)
Draphavre
Arrhenatherum elatius
Gødnings-Dyndflue (Eristalinus sepulchralis)
Gødnings-Dyndflue
Eristalinus sepulchralis
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Gøg (Cuculus canorus)
Gøg
Cuculus canorus
Apion urticarium (Apion urticarium)
Apion urticarium
Stor Grøn Løvgræshoppe (Tettigonia viridissima)
Stor Grøn Løvgræshoppe
Tettigonia viridissima
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
Lille Hvepsebuk
Clytus arietis
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Valnød (Juglans regia)
Valnød
Juglans regia
Mistelten (Viscum album)
Mistelten
Viscum album
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Stillits (Carduelis carduelis)
Stillits
Carduelis carduelis
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Skrubtudse (Bufo bufo)
Skrubtudse
Bufo bufo
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Bredbladet Timian (Thymus pulegioides)
Bredbladet Timian
Thymus pulegioides
Snog (Natrix natrix)
Snog
Natrix natrix
Dværgterne (Sternula albifrons)
Dværgterne
Sternula albifrons
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
Gråstrubet Lappedykker
Podiceps grisegena
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Havørn (Haliaeetus albicilla)
Havørn
Haliaeetus albicilla
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Strand-Vejbred (Plantago maritima)
Strand-Vejbred
Plantago maritima
Østersø-Hjælme (Ammophila arenaria x Calamagrostis epigeios)
Østersø-Hjælme
Ammophila arenaria x Calamagrostis epigeios
Sandgråsnude (Philopedon plagiatus)
Sandgråsnude
Philopedon plagiatus
Kobbersmælder (Selatosomus aeneus)
Kobbersmælder
Selatosomus aeneus
Klitsmalløber (Demetrias monostigma)
Klitsmalløber
Demetrias monostigma
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Lang Stråtæge (Chorosoma schillingii)
Lang Stråtæge
Chorosoma schillingii
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Rynket Rose (Rosa rugosa)
Rynket Rose
Rosa rugosa
Strand-Fladbælg (Lathyrus japonicus ssp. maritimus var. maritimus)
Strand-Fladbælg
Lathyrus japonicus ssp. maritimus var. maritimus
Gulbug (Hippolais icterina)
Gulbug
Hippolais icterina
Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
Løvsanger
Phylloscopus trochilus
Køllegræshoppe (Myrmeleotettix maculatus)
Køllegræshoppe
Myrmeleotettix maculatus
Sandgræshoppe (Platycleis albopunctata)
Sandgræshoppe
Platycleis albopunctata
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Marehalm (Leymus arenarius)
Marehalm
Leymus arenarius
Storspove (Numenius arquata)
Storspove
Numenius arquata
Storspove (Numenius arquata)
Storspove
Numenius arquata
Strandskade (Haematopus ostralegus)
Strandskade
Haematopus ostralegus
Sortklire (Tringa erythropus)
Sortklire
Tringa erythropus
Dværgterne (Sternula albifrons)
Dværgterne
Sternula albifrons
Gransanger (Phylloscopus collybita)
Gransanger
Phylloscopus collybita
Fjordterne (Sterna hirundo)
Fjordterne
Sterna hirundo
Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
Almindelig Kanttæge
Rhopalus parumpunctatus
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Skovfirben (Zootoca vivipara)
Skovfirben
Zootoca vivipara
Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
Almindelig Bispetæge
Aelia acuminata
Dacne bipustulata (Dacne bipustulata)
Dacne bipustulata
Tigerskyggebille (Diaperis boleti)
Tigerskyggebille
Diaperis boleti
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Asparges (Asparagus officinalis)
Asparges
Asparagus officinalis
Skrædder (Hydrometra stagnorum)
Skrædder
Hydrometra stagnorum
Håret Høgeurt (Pilosella officinarum)
Håret Høgeurt
Pilosella officinarum
Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
Lille Stråtæge
Myrmus miriformis
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Strand-Karse (Lepidium latifolium)
Strand-Karse
Lepidium latifolium
Strandmalurt (Seriphidium maritimum)
Strandmalurt
Seriphidium maritimum
Strand-Bede (Beta vulgaris ssp. maritima)
Strand-Bede
Beta vulgaris ssp. maritima
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Tårnfalk (Falco tinnunculus)
Tårnfalk
Falco tinnunculus
Tornirisk (Carduelis cannabina)
Tornirisk
Carduelis cannabina
Stor Kæmperovbille (Ocypus olens)
Stor Kæmperovbille
Ocypus olens
Stålorm (Anguis fragilis)
Stålorm
Anguis fragilis
Rødhalet Møgbille (Aphodius haemorrhoidalis)
Rødhalet Møgbille
Aphodius haemorrhoidalis
Rødbuget Møgbille (Aphodius foetens)
Rødbuget Møgbille
Aphodius foetens
Mursejler (Apus apus)
Mursejler
Apus apus
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Rørhøg (Circus aeruginosus)
Rørhøg
Circus aeruginosus
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Grøn Øjenløber (Elaphrus riparius)
Grøn Øjenløber
Elaphrus riparius
Næsehornsbille (Oryctes nasicornis)
Næsehornsbille
Oryctes nasicornis
Kattehale (Lythrum salicaria)
Kattehale
Lythrum salicaria
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Nanophyes marmoratus (Nanophyes marmoratus)
Nanophyes marmoratus
Seksplettet Køllesværmer (Zygaena filipendulae)
Seksplettet Køllesværmer
Zygaena filipendulae
Nipigget Hundestejle (Pungitius pungitius)
Nipigget Hundestejle
Pungitius pungitius
Kødet Hindeknæ (Spergularia salina)
Kødet Hindeknæ
Spergularia salina
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Engelskgræsglassværmer (Pyropteron muscaeformis)
Engelskgræsglassværmer
Pyropteron muscaeformis
Paederus littoralis (Paederus littoralis)
Paederus littoralis
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
Tagrørsfladbille
Psammoecus bipunctatus
Sandskyggebille (Crypticus quisquilius)
Sandskyggebille
Crypticus quisquilius
Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
Rørspurv
Emberiza schoeniclus
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
Løvsanger
Phylloscopus trochilus
Svartbag (Larus marinus)
Svartbag
Larus marinus
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Gulbug (Hippolais icterina)
Gulbug
Hippolais icterina
Lille Gråsisken (Carduelis cabaret)
Lille Gråsisken
Carduelis cabaret
Tornirisk (Carduelis cannabina)
Tornirisk
Carduelis cannabina
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
Gråstrubet Lappedykker
Podiceps grisegena
Digesvale (Riparia riparia)
Digesvale
Riparia riparia
Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Bysvale (Delichon urbicum)
Bysvale
Delichon urbicum
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Ederfugl (Somateria mollissima)
Ederfugl
Somateria mollissima
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Husskade (Pica pica)
Husskade
Pica pica
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Råge (Corvus frugilegus)
Råge
Corvus frugilegus
Allike (Corvus monedula)
Allike
Corvus monedula
Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
Bredrygget Moseløber
Acupalpus parvulus
Gulrandet Kvikløber (Agonum marginatum)
Gulrandet Kvikløber
Agonum marginatum
Fireplettet Dværgsmælder (Oedostethus quadripustulatus)
Fireplettet Dværgsmælder
Oedostethus quadripustulatus
Rødben (Tringa totanus)
Rødben
Tringa totanus
Strandskade (Haematopus ostralegus)
Strandskade
Haematopus ostralegus
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Crudosilis ruficollis (Crudosilis ruficollis)
Crudosilis ruficollis
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
Gulbrun Skjoldbille
Cassida flaveola
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Storplettet Perlemorsommerfugl (Issoria lathonia)
Storplettet Perlemorsommerfugl
Issoria lathonia
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Grønirisk (Carduelis chloris)
Grønirisk
Carduelis chloris
Gransanger (Phylloscopus collybita)
Gransanger
Phylloscopus collybita
Almindelig Markgræshoppe (Chorthippus brunneus)
Almindelig Markgræshoppe
Chorthippus brunneus
Nøddesnudebille (Curculio nucum)
Nøddesnudebille
Curculio nucum
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
Anthonomus pedicularius
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Buskørentvist (Apterygida media)
Buskørentvist
Apterygida media
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Vandløber (Oodes helopioides)
Vandløber
Oodes helopioides
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Oplodontha viridula (Oplodontha viridula)
Oplodontha viridula
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Lille Vinsværmer (Deilephila porcellus)
Lille Vinsværmer
Deilephila porcellus
Natsvalehale (Ourapteryx sambucaria)
Natsvalehale
Ourapteryx sambucaria
Blodnakke (Atolmis rubricollis)
Blodnakke
Atolmis rubricollis
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Tidselgulvikler (Agapeta hamana)
Tidselgulvikler
Agapeta hamana
Almindelig Knopurt (Centaurea jacea)
Almindelig Knopurt
Centaurea jacea
Stor Knopurt (Centaurea scabiosa)
Stor Knopurt
Centaurea scabiosa
Hvidplettet Blomstertæge (Dicyphus annulatus)
Hvidplettet Blomstertæge
Dicyphus annulatus
Hvidplettet Blomstertæge (Dicyphus annulatus)
Hvidplettet Blomstertæge
Dicyphus annulatus
Mark-Krageklo (Ononis spinosa ssp. spinosa)
Mark-Krageklo
Ononis spinosa ssp. spinosa
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
Birkeporesvamp
Piptoporus betulinus
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Strand-Kogleaks (Schoenoplectus maritimus)
Strand-Kogleaks
Schoenoplectus maritimus
Almindelig Bændeltang (Zostera marina)
Almindelig Bændeltang
Zostera marina
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Brændeugle (Axylia putris)
Brændeugle
Axylia putris
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Grå Hætteugle (Cucullia umbratica)
Grå Hætteugle
Cucullia umbratica
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
Almindelig Zebraedderkop
Salticus scenicus
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Liden Andemad (Lemna minor)
Liden Andemad
Lemna minor
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Almindelig Skjolddrager (Scutellaria galericulata)
Almindelig Skjolddrager
Scutellaria galericulata
Sideskærm (Berula erecta)
Sideskærm
Berula erecta
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Blå Bredtæge (Zicrona caerulea)
Blå Bredtæge
Zicrona caerulea
Sølv-Potentil coll. (Potentilla argentea coll.)
Sølv-Potentil coll.
Potentilla argentea coll.
Kløverspinder (Lasiocampa trifolii)
Kløverspinder
Lasiocampa trifolii
Gyvel (Cytisus scoparius)
Gyvel
Cytisus scoparius
Panorpa cognata (Panorpa cognata)
Panorpa cognata
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Tværrynket Blomstertæge (Dicyphus globulifer)
Tværrynket Blomstertæge
Dicyphus globulifer
Chrysolina staphylaea (Chrysolina staphylaea)
Chrysolina staphylaea
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
Coccidula scutellata
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Rødløber (Odacantha melanura)
Rødløber
Odacantha melanura
Gyvelbredtæge (Piezodorus lituratus)
Gyvelbredtæge
Piezodorus lituratus
Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
Gyvelbladloppe
Arytaina genistae
Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
Gyvelbladloppe
Arytaina genistae
Gyvelbønnebille (Bruchidius villosus)
Gyvelbønnebille
Bruchidius villosus
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Grantæge    (Dichrooscytus intermedius)
Grantæge
Dichrooscytus intermedius
Rød-Gran (Picea abies)
Rød-Gran
Picea abies
Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
Rhyzobius chrysomeloides
Mørk Bregnetæge (Monalocoris filicis)
Mørk Bregnetæge
Monalocoris filicis
Lille Randtæge (Bathysolen nubilus)
Lille Randtæge
Bathysolen nubilus
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Vellugtende Gulaks (Anthoxanthum odoratum)
Vellugtende Gulaks
Anthoxanthum odoratum
Almindelig Katost (Malva sylvestris)
Almindelig Katost
Malva sylvestris
Almindelig Kællingetand (Lotus corniculatus)
Almindelig Kællingetand
Lotus corniculatus
Fliget Vejbred (Plantago coronopus)
Fliget Vejbred
Plantago coronopus
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Engelskgræs (Armeria maritima)
Engelskgræs
Armeria maritima
Hvid Okseøje s.l. (Leucanthemum vulgare s.l.)
Hvid Okseøje s.l.
Leucanthemum vulgare s.l.
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Hyrdetaske (Capsella bursa-pastoris)
Hyrdetaske
Capsella bursa-pastoris
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Rødknæ (Rumex acetosella)
Rødknæ
Rumex acetosella
Rød-Kløver (Trifolium pratense)
Rød-Kløver
Trifolium pratense
Strandkål (Crambe maritima)
Strandkål
Crambe maritima
Tigger-Ranunkel (Ranunculus sceleratus)
Tigger-Ranunkel
Ranunculus sceleratus
Strandarve (Honckenya peploides)
Strandarve
Honckenya peploides
Vandnavle (Hydrocotyle vulgaris)
Vandnavle
Hydrocotyle vulgaris
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Rhagonycha lutea (Rhagonycha lutea)
Rhagonycha lutea
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Curculio salicivorus (Curculio salicivorus)
Curculio salicivorus
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Hvidgul Snerre (Galium x pomeranicum)
Hvidgul Snerre
Galium x pomeranicum
Blød Hejre (Bromus hordeaceus ssp. hordeaceus)
Blød Hejre
Bromus hordeaceus ssp. hordeaceus
Tyklårssolbille (Oedemera nobilis)
Tyklårssolbille
Oedemera nobilis
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
Pragtbuksebi
Dasypoda hirtipes
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Sandkryb (Glaux maritima)
Sandkryb
Glaux maritima
Krogtæge (Podops inunctus)
Krogtæge
Podops inunctus
Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
Starskjoldtæge
Eurygaster testudinaria
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Dichrorampha sp. (Dichrorampha sp.)
Dichrorampha sp.
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Ptinus rufipes (Ptinus rufipes)
Ptinus rufipes
Majshalvmøl (Ostrinia nubilalis)
Majshalvmøl
Ostrinia nubilalis
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Blodrød Hedelibel
Sympetrum sanguineum
Almindelig Stiletflue (Thereva nobilitata)
Almindelig Stiletflue
Thereva nobilitata
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Rødbenet Møgbille (Aphodius rufipes)
Rødbenet Møgbille
Aphodius rufipes
Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
Spættet Tornben
Tritomegas bicolor
Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
Paracorixa concinna
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Kateretes pedicularius (Kateretes pedicularius)
Kateretes pedicularius
Strand-Mælde (Atriplex littoralis)
Strand-Mælde
Atriplex littoralis
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Thanatus striatus (Thanatus striatus)
Thanatus striatus
Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
Pragtbuksebi
Dasypoda hirtipes
Udspilet Star (Carex extensa)
Udspilet Star
Carex extensa
Enskællet Sumpstrå (Eleocharis uniglumis)
Enskællet Sumpstrå
Eleocharis uniglumis
Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
Kløverjordcikade
Aphrodes makarovi
Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Epitrix pubescens
Krageklotæge (Gampsocoris punctipes)
Krageklotæge
Gampsocoris punctipes
Gråkantet Engmåler (Idaea fuscovenosa)
Gråkantet Engmåler
Idaea fuscovenosa
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Tandet Seglvinge (Falcaria lacertinaria)
Tandet Seglvinge
Falcaria lacertinaria
Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
Cymus melanocephalus
Hemicrepidius hirtus (Hemicrepidius hirtus)
Hemicrepidius hirtus
Charagmus griseus (Charagmus griseus)
Charagmus griseus
Lille jagtrovbille (Ontholestes murinus)
Lille jagtrovbille
Ontholestes murinus
Mørk Ådselbille (Silpha obscura)
Mørk Ådselbille
Silpha obscura
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Pachygaster atra (Pachygaster atra)
Pachygaster atra
Sicus ferrugineus (Sicus ferrugineus)
Sicus ferrugineus
Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
Uplettet Mariehøne
Aphidecta obliterata
Apion haematodes (Apion haematodes)
Apion haematodes
Megalinus glabratus (Megalinus glabratus)
Megalinus glabratus
Blød Borebille (Ernobius mollis)
Blød Borebille
Ernobius mollis
Pukkelbladbille (Zeugophora subspinosa)
Pukkelbladbille
Zeugophora subspinosa
Stor Skjoldbille (Cassida viridis)
Stor Skjoldbille
Cassida viridis
Autalia rivularis (Autalia rivularis)
Autalia rivularis
Tasgius morsitans (Tasgius morsitans)
Tasgius morsitans
Gyrohypnus fracticornis (Gyrohypnus fracticornis)
Gyrohypnus fracticornis
Sortbuget Sivløber (Philorhizus notatus)
Sortbuget Sivløber
Philorhizus notatus
Chalcis sispes (Chalcis sispes)
Chalcis sispes
Jordbær-Kløver (Trifolium fragiferum)
Jordbær-Kløver
Trifolium fragiferum
Steppeløber (Masoreus wetterhallii)
Steppeløber
Masoreus wetterhallii
Kommentar til turen:
  • BioBlitz med Allan Gudio m.fl. og Fugleværnsfonden

De senest indberettede arter i Naturbasen: