Observation af Lille Ravsnegl

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
16. april 2016


Lille Ravsnegl (Succinella oblonga) 1 adult


Hovedstaden



Lille Ravsnegl (Succinella oblonga)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Almindelig Sølvlav (Phlyctis argena)
Almindelig Sølvlav
Phlyctis argena
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
Jordhumle/Lys Jordhumle
Bombus terrestris/lucorum
Almindelig Kvistlav (Hypogymnia physodes)
Almindelig Kvistlav
Hypogymnia physodes
Almindelig Cypresmos (Hypnum cupressiforme)
Almindelig Cypresmos
Hypnum cupressiforme
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Brunfiltet Stjernemos (Mnium hornum)
Brunfiltet Stjernemos
Mnium hornum
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Skovsyre (Oxalis acetosella)
Skovsyre
Oxalis acetosella
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Kær-Tidsel (Cirsium palustre)
Kær-Tidsel
Cirsium palustre
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Lille Foldsnegl (Clausilia bidentata)
Lille Foldsnegl
Clausilia bidentata
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Skov-Jomfruhår (Polytrichum formosum )
Skov-Jomfruhår
Polytrichum formosum
Hulbladet Fedtmos (Pseudoscleropodium purum)
Hulbladet Fedtmos
Pseudoscleropodium purum
Almindelig Kløvtand (Dicranum scoparium)
Almindelig Kløvtand
Dicranum scoparium
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Haremadrust (Puccinia lapsanae)
Haremadrust
Puccinia lapsanae
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Bogfinke
Fringilla coelebs
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Husskade (Pica pica)
Husskade
Pica pica
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
Stribet bænkebider
Trachelipus rathkii
Kløverfrøgnaver (Tychius picirostris)
Kløverfrøgnaver
Tychius picirostris
Lakrød Møgbille (Aphodius pedellus)
Lakrød Møgbille
Aphodius pedellus
Bølget Katrinemos (Atrichum undulatum)
Bølget Katrinemos
Atrichum undulatum
Kruset / Bruchs Låddenhætte (Ulota crispa / bruchii)
Kruset / Bruchs Låddenhætte
Ulota crispa / bruchii
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
Dicyrtomina saundersi
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
Almindelig Bjørneedderkop
Trochosa terricola
Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
Scolopostethus sp.
Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
Kiletusindben
Polydesmus complanatus
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
Pogonognathellus flavescens
Skovregnorm (Lumbricus rubellus)
Skovregnorm
Lumbricus rubellus
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
Polydesmus sp.
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
Moseskolopender
Lithobius calcaratus
Hemitrichia clavata (Hemitrichia clavata)
Hemitrichia clavata
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Tvefarvet Skovsmælder (Ampedus balteatus)
Tvefarvet Skovsmælder
Ampedus balteatus
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Knapsnegl (Discus rotundatus)
Knapsnegl
Discus rotundatus
Bølget Tæppemos (Plagiothecium undulatum)
Bølget Tæppemos
Plagiothecium undulatum
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Pansermide Ubest (Orbatida indet)
Pansermide Ubest
Orbatida indet
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)
Tveskægget Ærenpris
Veronica chamaedrys
Mythimna sp. (Mythimna sp.)
Mythimna sp.
Othius punctulatus (Othius punctulatus)
Othius punctulatus
Almindelig Møgbille (Aphodius prodromus)
Almindelig Møgbille
Aphodius prodromus
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Philonthus decorus (Philonthus decorus)
Philonthus decorus
Craspedosoma rawlinsi (Craspedosoma rawlinsi)
Craspedosoma rawlinsi
Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
Skulderplettet Sumpløber
Badister sodalis
Pollenia sp. (Pollenia sp.)
Pollenia sp.
Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
Brachygluta fossulata
Tomoceridae g. sp. (Tomoceridae g. sp.)
Tomoceridae g. sp.
Leptus trimaculatus (Leptus trimaculatus)
Leptus trimaculatus
Aleochara sp. (Aleochara sp.)
Aleochara sp.
Catops ubest. (Catops indet.)
Catops ubest.
Catops indet.
Corticarina minuta (Corticarina minuta)
Corticarina minuta
Hede-Cypresmos (Hypnum jutlandicum)
Hede-Cypresmos
Hypnum jutlandicum
Almindelig Nikkemos (Pohlia nutans)
Almindelig Nikkemos
Pohlia nutans

De senest indberettede arter i Naturbasen: