Observation af Lathrobium sp.

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
20. marts 2016


Lathrobium sp. 1 Imago


Hovedstaden



Lathrobium sp. (Lathrobium sp.)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Murrude (Asplenium ruta-muraria)
Murrude
Asplenium ruta-muraria
Pletbåndet Solsnegl (Candidula intersecta)
Pletbåndet Solsnegl
Candidula intersecta
Almindelig Æggeblommelav (Candelariella vitellina)
Almindelig Æggeblommelav
Candelariella vitellina
Cement-Kantskivelav (Lecanora albescens)
Cement-Kantskivelav
Lecanora albescens
Sortfrugtet Kantskivelav (Tephromela atra)
Sortfrugtet Kantskivelav
Tephromela atra
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Liden Æggeblommelav (Candelariella aurella)
Liden Æggeblommelav
Candelariella aurella
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
Toppet Lappedykker
Podiceps cristatus
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Grå Hulskivelav (Aspicilia cinerea)
Grå Hulskivelav
Aspicilia cinerea
Løgkarse (Alliaria petiolata)
Løgkarse
Alliaria petiolata
Gul Krumkapsel (Camptothecium lutescens)
Gul Krumkapsel
Camptothecium lutescens
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Gråskive sp. (Mollisia / Tapesia sp.)
Gråskive sp.
Mollisia / Tapesia sp.
Almindelig Skovranke (Clematis vitalba)
Almindelig Skovranke
Clematis vitalba
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Haremadrust (Puccinia lapsanae)
Haremadrust
Puccinia lapsanae
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Erantis (Eranthis hyemalis)
Erantis
Eranthis hyemalis
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Almindelig Syren (Syringa vulgaris)
Almindelig Syren
Syringa vulgaris
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
Blåmejse
Cyanistes caeruleus
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Hvidtjørn sp. (Crataegus sp.)
Hvidtjørn sp.
Crataegus sp.
Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
Enekølle-Bævrerust
Gymnosporangium clavariiforme
Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
Fireplettet Barkløber
Dromius quadrimaculatus
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
Askeblomstgalmide
Aceria fraxinivora
Arthrocnodax fraxinellus (Arthrocnodax fraxinellus)
Arthrocnodax fraxinellus
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
Posthornsnegl
Planorbarius corneus
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Æselfoder (Onopordum acanthium)
Æselfoder
Onopordum acanthium
Storkronet Ærenpris (Veronica persica)
Storkronet Ærenpris
Veronica persica
Blød Storkenæb (Geranium molle)
Blød Storkenæb
Geranium molle
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Almindelig Katost (Malva sylvestris)
Almindelig Katost
Malva sylvestris
Stokroserust (Puccinia malvacearum)
Stokroserust
Puccinia malvacearum
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Filtbladet Kongelys (Verbascum thapsus)
Filtbladet Kongelys
Verbascum thapsus
Filtbladet Kongelys (Verbascum thapsus)
Filtbladet Kongelys
Verbascum thapsus
Bredbladet Dunhammer (Typha latifolia)
Bredbladet Dunhammer
Typha latifolia
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Strudsvinge (Matteuccia struthiopteris)
Strudsvinge
Matteuccia struthiopteris
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Nælde-Orangeskive (Calloria neglecta)
Nælde-Orangeskive
Calloria neglecta
Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
Almindelig Østershat
Pleurotus ostreatus
Brunsnegl (Arion fuscus)
Brunsnegl
Arion fuscus
Vorterod (Ranunculus ficaria)
Vorterod
Ranunculus ficaria
Gul Iris (Iris pseudacorus)
Gul Iris
Iris pseudacorus
Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
Cyclopoida, Ubest
Cyclopoida, Indet
Seljegrengalmyg (Rabdophaga salicis)
Seljegrengalmyg
Rabdophaga salicis
Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
Pilerosetgalmyg
Rabdophaga rosaria
Antistea elegans (Antistea elegans)
Antistea elegans
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Mangefrugtet Væggelav (Polycauliona polycarpa)
Mangefrugtet Væggelav
Polycauliona polycarpa
Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
Blomme-Ildporesvamp
Phellinus pomaceus
Almindelig Dammusling (Anodonta anatina)
Almindelig Dammusling
Anodonta anatina
Tilspidset Malermusling (Unio tumidus)
Tilspidset Malermusling
Unio tumidus
Vandremusling (Dreissena polymorpha)
Vandremusling
Dreissena polymorpha
Lille Skivesnegl (Gyraulus crista)
Lille Skivesnegl
Gyraulus crista
Skjoldsnegl (Acroloxus lacustris)
Skjoldsnegl
Acroloxus lacustris
Trind Fyrremos (Pleurozium schreberi)
Trind Fyrremos
Pleurozium schreberi
Plæne-Kransemos (Rhytidiadelphus squarrosus)
Plæne-Kransemos
Rhytidiadelphus squarrosus
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
Fireplettet Barkløber
Dromius quadrimaculatus
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Drymus ryeii (Drymus ryeii)
Drymus ryeii
Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
Tachyporus chrysomelinus/dispar
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
Gulhovedet Agerrovbille
Tachyporus obtusus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
Crumomyia pedestris
Triplax aenea (Triplax aenea)
Triplax aenea
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Agatsnegl (Cochlicopa lubrica)
Agatsnegl
Cochlicopa lubrica
Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
Pogonognathellus flavescens
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
Sort Stumpløber
Syntomus truncatellus
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Stagnicola fuscus (Stagnicola fuscus)
Stagnicola fuscus
Skarpkølet Skivesnegl (Anisus vortex)
Skarpkølet Skivesnegl
Anisus vortex
Polycelis tenuis (Polycelis tenuis)
Polycelis tenuis
Kølskivesnegl (Planorbis carinatus)
Kølskivesnegl
Planorbis carinatus
Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
Cyclopoida, Ubest
Cyclopoida, Indet
Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
Vandbænkebider
Asellus aquaticus
Almindelig Ferskvandstangloppe (Gammarus pulex)
Almindelig Ferskvandstangloppe
Gammarus pulex
Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
Vårflue ubest.
Trichoptera indet.
Øresnegl (Radix auricularia)
Øresnegl
Radix auricularia
Sommerfuglemyg ubest. (Psychodidae indet.)
Sommerfuglemyg ubest.
Psychodidae indet.
Leptoiulus proximus (Leptoiulus proximus)
Leptoiulus proximus
Gul Krumkapsel (Camptothecium lutescens)
Gul Krumkapsel
Camptothecium lutescens

De senest indberettede arter i Naturbasen: