Observation af Stenus binotatus

Indberettet af: Ebbe Kristensen
69 visninger
17. marts 2016


Stenus binotatus 1 Imago


Sjælland


Hemistenus - tydelig hvidhåret - Alle fodled sorte - for yderligere se indsat billede



Stenus binotatus (Stenus binotatus)
Foto: Ebbe Kristensen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Apion astragali (Apion astragali)
Apion astragali
Lærke ubest. (Alaudidae indet.)
Lærke ubest.
Alaudidae indet.
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Bredbladet Dunhammer (Typha latifolia)
Bredbladet Dunhammer
Typha latifolia
Hydroporus figuratus (Hydroporus figuratus)
Hydroporus figuratus
Grågrøn Skivelav (Lecidella elaeochroma)
Grågrøn Skivelav
Lecidella elaeochroma
Almindelig Støvlav (Lepraria incana)
Almindelig Støvlav
Lepraria incana
Brun Kantskivelav (Lecanora chlarotera)
Brun Kantskivelav
Lecanora chlarotera
Hviddugget Kantskivelav (Lecanora carpinea)
Hviddugget Kantskivelav
Lecanora carpinea
Forskelligfarvet Guldbille (Chrysolina polita)
Forskelligfarvet Guldbille
Chrysolina polita
Lille Skøjteløber (Gerris argentatus)
Lille Skøjteløber
Gerris argentatus
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
Atomaria mesomela
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Tubulifera ubest. (Tubulifera indet.)
Tubulifera ubest.
Tubulifera indet.
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
Vandbænkebider
Asellus aquaticus
Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
Vårflue ubest.
Trichoptera indet.
Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
Dværgrygsvømmer
Plea minutissima
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Erantis (Eranthis hyemalis)
Erantis
Eranthis hyemalis
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Judaspenge (Lunaria annua)
Judaspenge
Lunaria annua
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Almindelig Bakketidsel (Carlina vulgaris)
Almindelig Bakketidsel
Carlina vulgaris
Havtorn (Hippophaë rhamnoides)
Havtorn
Hippophaë rhamnoides
Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
Cyclopoida, Ubest
Cyclopoida, Indet
Døgnflue ubest. (Ephemeroptera indet.)
Døgnflue ubest.
Ephemeroptera indet.
Gul Krokus (Crocus x stellaris)
Gul Krokus
Crocus x stellaris
Italiensk Arum (Arum italicum)
Italiensk Arum
Arum italicum
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
Cyclopoida, Ubest
Cyclopoida, Indet
Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
Vandrøver
Ilyocoris cimicoides
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Colymbetes sp. (Colymbetes sp.)
Colymbetes sp.
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Haliplus sp. (Haliplus sp.)
Haliplus sp.
Psylliodes sp. (Psylliodes sp.)
Psylliodes sp.
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Atheta sp. (Atheta sp.)
Atheta sp.
Strandrovbille (Cafius xantholoma)
Strandrovbille
Cafius xantholoma
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Euconnus rutilipennis (Euconnus rutilipennis)
Euconnus rutilipennis
Haliplus ruficollis (Haliplus ruficollis)
Haliplus ruficollis
Kommentar til turen:
  • Rundt på øen med Yvonne Engmann og Finn Krone

De senest indberettede arter i Naturbasen: