Observation af Grøn Frynsealge

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
17. marts 2016


Grøn Frynsealge (Urospora penicilliformis) talrig


Hovedstaden



Grøn Frynsealge (Urospora penicilliformis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Birke-Spejlporesvamp (Inonotus obliquus)
Birke-Spejlporesvamp
Inonotus obliquus
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
Birkeporesvamp
Piptoporus betulinus
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Gul Iris (Iris pseudacorus)
Gul Iris
Iris pseudacorus
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
Rødmende Læderporesvamp
Trametes confragosa
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Krusblad (Plicatura crispa)
Krusblad
Plicatura crispa
Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
Hekse-Sækdug
Taphrina betulina
Fugle-Kirsebær (Prunus avium)
Fugle-Kirsebær
Prunus avium
Mirabel (Prunus cerasifera)
Mirabel
Prunus cerasifera
Løgkarse (Alliaria petiolata)
Løgkarse
Alliaria petiolata
Indsvunden Bægerlav (Cladonia macilenta)
Indsvunden Bægerlav
Cladonia macilenta
Strudsvinge (Matteuccia struthiopteris)
Strudsvinge
Matteuccia struthiopteris
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Pergamasus crassipes (Pergamasus crassipes)
Pergamasus crassipes
Amara sp. (Amara sp.)
Amara sp.
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Skovørentvist sp. (Chelidurella sp.)
Skovørentvist sp.
Chelidurella sp.
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Egern (Sciurus vulgaris)
Egern
Sciurus vulgaris
Rhizobium radiobacter (Rhizobium radiobacter)
Rhizobium radiobacter
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Almindelig Cypresmos (Hypnum cupressiforme)
Almindelig Cypresmos
Hypnum cupressiforme
Almindelig Kløvtand (Dicranum scoparium)
Almindelig Kløvtand
Dicranum scoparium
Bredbladet Mangeløv (Dryopteris dilatata)
Bredbladet Mangeløv
Dryopteris dilatata
Jordbærgallelus (Adelges laricis)
Jordbærgallelus
Adelges laricis
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Glinsende Skållav (Melanelixia glabratula)
Glinsende Skållav
Melanelixia glabratula
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Artiskokgalhveps (Andricus foecundatrix)
Artiskokgalhveps
Andricus foecundatrix
Melet Grenlav (Ramalina farinacea)
Melet Grenlav
Ramalina farinacea
Filtet Hønsetarm (Cerastium tomentosum)
Filtet Hønsetarm
Cerastium tomentosum
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Lille Krusrørhinde (Blidingia minima)
Lille Krusrørhinde
Blidingia minima
Gaffeltang (Furcellaria lumbricalis)
Gaffeltang
Furcellaria lumbricalis
Almindelig Violporesvamp (Trichaptum abietinum)
Almindelig Violporesvamp
Trichaptum abietinum
Bæltet Læderporesvamp (Trametes ochracea)
Bæltet Læderporesvamp
Trametes ochracea
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
Ege-Labyrintsvamp
Daedalea quercina
Birke-Spejlporesvamp (Inonotus obliquus)
Birke-Spejlporesvamp
Inonotus obliquus
Anacaena limbata (Anacaena limbata)
Anacaena limbata
Amfibiebiller ubest. (Scirtidae indet.)
Amfibiebiller ubest.
Scirtidae indet.
Culex sp. (Culex sp.)
Culex sp.
Limnephilus sp. (Limnephilus sp.)
Limnephilus sp.
Trind Fyrremos (Pleurozium schreberi)
Trind Fyrremos
Pleurozium schreberi
Østersgalhveps (Neuroterus anthracinus)
Østersgalhveps
Neuroterus anthracinus
Skulpetang (Halidrys siliquosa)
Skulpetang
Halidrys siliquosa
Bølget Klokkepolyp (Laomedea flexuosa)
Bølget Klokkepolyp
Laomedea flexuosa
Smal Rødblad (Coccotylus brodiei)
Smal Rødblad
Coccotylus brodiei
Fin Klotang (Ceramium tenuicorne)
Fin Klotang
Ceramium tenuicorne
Almindelig Klotang (Ceramium virgatum)
Almindelig Klotang
Ceramium virgatum
Kræmmerhusalge (Monostroma grevillei)
Kræmmerhusalge
Monostroma grevillei
Almindelig Ledtang (Polysiphonia fucoides)
Almindelig Ledtang
Polysiphonia fucoides
Pudderkvastalge (Spermothamnion repens)
Pudderkvastalge
Spermothamnion repens
Almindelig Tangloppe (Gammarus locusta)
Almindelig Tangloppe
Gammarus locusta
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
Cyclopoida, Ubest
Cyclopoida, Indet
Almindelig Dafnie (Daphnia pulex)
Almindelig Dafnie
Daphnia pulex
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Stikmyg ubest. (Culicidae indet.)
Stikmyg ubest.
Culicidae indet.

De senest indberettede arter i Naturbasen: