Observation af Oulema duftschmidi

Indberettet af: Mathias Holm
4 visninger
24. januar 2016


Oulema duftschmidi 1 imago han


Syddanmark


Genitalpræpareret. Der skal kigges på de indre strukturer i penis for at adskille den fra melanopus.



Oulema duftschmidi (Oulema duftschmidi)
Genitalpræpareret. Der skal kigges på de indre strukturer i penis for at adskille den fra melanopus. På det indsatte billede ses de indre strukturer øverst. Se abb. 9 og 14 her for forskellen mellem de to arter: www.coleo-net.de...oulema Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Sortblå Guldbille (Chrysolina haemoptera)
Sortblå Guldbille
Chrysolina haemoptera
Apion virens (Apion virens)
Apion virens
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Gulspraglet Glansløber (Bembidion fumigatum)
Gulspraglet Glansløber
Bembidion fumigatum
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
Coccidula scutellata
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)
Kløvergnaver
Hypera nigrirostris
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Neophytobius quadrinodosus (Neophytobius quadrinodosus)
Neophytobius quadrinodosus
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
Stenus brunnipes
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Kløverfrøgnaver (Tychius picirostris)
Kløverfrøgnaver
Tychius picirostris
Bedejordloppe (Chaetocnema concinna)
Bedejordloppe
Chaetocnema concinna
Hypera miles (Hypera miles)
Hypera miles
Dværgglansløber (Bembidion minimum)
Dværgglansløber
Bembidion minimum
Kompostkær (Megasternum concinnum)
Kompostkær
Megasternum concinnum
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Sangsvane (Cygnus cygnus)
Sangsvane
Cygnus cygnus
Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
Philonthus cognatus
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Lille Jordmøgbille (Aphodius plagiatus)
Lille Jordmøgbille
Aphodius plagiatus
Ochthebius dilatatus (Ochthebius dilatatus)
Ochthebius dilatatus
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Simplocaria semistriata (Simplocaria semistriata)
Simplocaria semistriata
Kløverbladrandbille (Sitona hispidulus)
Kløverbladrandbille
Sitona hispidulus
Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
Hvidkløverbladrandbille
Sitona obsoletus
Gulspættet Glansløber (Bembidion varium)
Gulspættet Glansløber
Bembidion varium
Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
Stenus cicindeloides
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Mældetæge (Parapiesma quadratum)
Mældetæge
Parapiesma quadratum
Corticarina minuta (Corticarina minuta)
Corticarina minuta
Smuk Smalløber (Demetrias imperialis)
Smuk Smalløber
Demetrias imperialis
Strågul Landkær (Cercyon quisquilius)
Strågul Landkær
Cercyon quisquilius
Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
Chaetocnema hortensis
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Rapsjordloppe (Psylliodes chrysocephala)
Rapsjordloppe
Psylliodes chrysocephala
Centromerita bicolor (Centromerita bicolor)
Centromerita bicolor
Salttunnelløber (Dyschirius salinus)
Salttunnelløber
Dyschirius salinus
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Kløverhovedgnaver (Hypera meles)
Kløverhovedgnaver
Hypera meles
Kystglansløber (Bembidion normannum)
Kystglansløber
Bembidion normannum
Brachygluta haematica (Brachygluta haematica)
Brachygluta haematica
Heterothops quadripunctulus (Heterothops quadripunctulus)
Heterothops quadripunctulus
But Glansløber (Bembidion obtusum)
But Glansløber
Bembidion obtusum
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Rødbrystet Torpedoløber (Calathus melanocephalus)
Rødbrystet Torpedoløber
Calathus melanocephalus
Apion gibbirostre (Apion gibbirostre)
Apion gibbirostre
Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
Langstrakt Kvikløber
Agonum thoreyi
Dværglandkær (Cercyon pygmaeus)
Dværglandkær
Cercyon pygmaeus
Stenus nitens (Stenus nitens)
Stenus nitens
Chrysolina staphylaea (Chrysolina staphylaea)
Chrysolina staphylaea
Søsalat (Ulva lactuca)
Søsalat
Ulva lactuca
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Ochthebius auriculatus (Ochthebius auriculatus)
Ochthebius auriculatus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
Chartoscirta elegantula
Mecinus collaris (Mecinus collaris)
Mecinus collaris
Heterocerus flexuosus (Heterocerus flexuosus)
Heterocerus flexuosus
Dryops ernesti (Dryops ernesti)
Dryops ernesti
Philonthus carbonarius (Philonthus carbonarius)
Philonthus carbonarius
Dyschirius tristis (Dyschirius tristis)
Dyschirius tristis
Matsort Møgbille (Aphodius ater)
Matsort Møgbille
Aphodius ater
Gabrius Coxalus (Gabrius breviventer)
Gabrius Coxalus
Gabrius breviventer
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Tachyporus dispar (Tachyporus dispar)
Tachyporus dispar
Tachyporus pusillus (Tachyporus pusillus)
Tachyporus pusillus
Tachyporus chrysomelinus (Tachyporus chrysomelinus)
Tachyporus chrysomelinus
Sepedophilus pedicularius (Sepedophilus pedicularius)
Sepedophilus pedicularius
Corticarina truncatella (Corticarina truncatella)
Corticarina truncatella
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Ochthebius marinus (Ochthebius marinus)
Ochthebius marinus
Dværgagtig Ovalløber (Amara tibialis)
Dværgagtig Ovalløber
Amara tibialis
Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
Lille Firplettet Glansløber
Bembidion quadrimaculatum
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Vildkanin (Oryctolagus cuniculus)
Vildkanin
Oryctolagus cuniculus
Chaetocnema sahlbergii (Chaetocnema sahlbergii)
Chaetocnema sahlbergii
Nabis ferus (Nabis ferus)
Nabis ferus
Stenus canaliculatus (Stenus canaliculatus)
Stenus canaliculatus
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Bembidion lunulatum (Bembidion lunulatum)
Bembidion lunulatum
Bembidion properans (Bembidion properans)
Bembidion properans
Quedius semiaeneus (Quedius semiaeneus)
Quedius semiaeneus
Philonthus salinus (Philonthus salinus)
Philonthus salinus
Sort Dværgedderkop  (Erigone atra)
Sort Dværgedderkop
Erigone atra
Klitfrøtæge (Megalonotus chiragra)
Klitfrøtæge
Megalonotus chiragra
Rødbenet Ovalløber (Amara familiaris)
Rødbenet Ovalløber
Amara familiaris
Silometopus ambiguus (Silometopus ambiguus)
Silometopus ambiguus
Almindelig Dværgbaldakinspinder (Bathyphantes gracilis)
Almindelig Dværgbaldakinspinder
Bathyphantes gracilis
Stranddværgedderkop (Erigone arctica)
Stranddværgedderkop
Erigone arctica
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Ochthephilum fracticorne/collare (Ochthephilum fracticorne/collare)
Ochthephilum fracticorne/collare
Xantholinus longiventris (Xantholinus longiventris)
Xantholinus longiventris
Enochrus bicolor (Enochrus bicolor)
Enochrus bicolor
Brachypera zoilus (Brachypera zoilus)
Brachypera zoilus
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Heterocerus obsoletus (Heterocerus obsoletus)
Heterocerus obsoletus
Oxypoda opaca (Oxypoda opaca)
Oxypoda opaca
Clubiona pallidula (Clubiona pallidula)
Clubiona pallidula
Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
Sortblå Kornbladbille
Oulema gallaeciana
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Apion seniculus (Apion seniculus)
Apion seniculus
Aloconota gregaria (Aloconota gregaria)
Aloconota gregaria
Stenus boops (Stenus boops)
Stenus boops
Atheta atramentaria (Atheta atramentaria)
Atheta atramentaria
Phaedon concinnus (Phaedon concinnus)
Phaedon concinnus
Olibrus aeneus (Olibrus aeneus)
Olibrus aeneus
Savignia frontata (Savignia frontata)
Savignia frontata
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Stenus pusillus (Stenus pusillus)
Stenus pusillus
Stenus intermedius (Stenus intermedius)
Stenus intermedius
Chaetocnema picipes (Chaetocnema picipes)
Chaetocnema picipes
Mørk Brunløber (Bradycellus csikii)
Mørk Brunløber
Bradycellus csikii
Lille Hårlandkær (Cryptopleurum minutum)
Lille Hårlandkær
Cryptopleurum minutum
Sortbenet Øjenløber (Elaphrus uliginosus)
Sortbenet Øjenløber
Elaphrus uliginosus
Atheta graminicola (Atheta graminicola)
Atheta graminicola
Longitarsus plantagomaritimus (Longitarsus plantagomaritimus)
Longitarsus plantagomaritimus
Longitarsus melanocephalus (Longitarsus melanocephalus)
Longitarsus melanocephalus
Nephus redtenbacheri (Nephus redtenbacheri)
Nephus redtenbacheri
Microplontus rugulosus (Microplontus rugulosus)
Microplontus rugulosus
Longitarsus pratensis (Longitarsus pratensis)
Longitarsus pratensis
Helophorus nubilus (Helophorus nubilus)
Helophorus nubilus
Helophorus minutus (Helophorus minutus)
Helophorus minutus
Xantholinus dvoraki (Xantholinus dvoraki)
Xantholinus dvoraki
Engstikmyre (Myrmica scabrinodis)
Engstikmyre
Myrmica scabrinodis
Kommentar til turen:
  • Turens smådyr er fra opskyl. Opskyllet blæste op i forbindelse med snestormen i slutningen af november. Nordøstenvinden forårsagede forhøjet vandstand flere steder i de indre farvande.

De senest indberettede arter i Naturbasen: