Observation af Platygaster betulae

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
13. december 2015


Platygaster betulae 20 Imago


Hovedstaden



Platygaster betulae (Platygaster betulae)
I galler af Lille birkefrøgalmyg (Semudobia betulae) Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Navle-Pigsvamp (Hydnum umbilicatum)
Navle-Pigsvamp
Hydnum umbilicatum
Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
Vinter-Stilkporesvamp
Polyporus brumalis
Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Bølget Katrinemos (Atrichum undulatum)
Bølget Katrinemos
Atrichum undulatum
Røllike-Sækmøl (Coleophora argentula)
Røllike-Sækmøl
Coleophora argentula
Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)
Tveskægget Ærenpris
Veronica chamaedrys
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Hulbladet Fedtmos (Pseudoscleropodium purum)
Hulbladet Fedtmos
Pseudoscleropodium purum
Almindelig Cypresmos (Hypnum cupressiforme)
Almindelig Cypresmos
Hypnum cupressiforme
Hede-Cypresmos (Hypnum jutlandicum)
Hede-Cypresmos
Hypnum jutlandicum
Knop-Siv (Juncus conglomeratus)
Knop-Siv
Juncus conglomeratus
Skov-Jomfruhår (Polytrichum formosum )
Skov-Jomfruhår
Polytrichum formosum
Håret Læderporesvamp (Trametes hirsuta)
Håret Læderporesvamp
Trametes hirsuta
Hætte-Rosetlav (Physcia adscendens)
Hætte-Rosetlav
Physcia adscendens
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Almindelig Sølvlav (Phlyctis argena)
Almindelig Sølvlav
Phlyctis argena
Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
Bøge-Kulbær
Hypoxylon fragiforme
Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
Grovtandet Kalkskind
Basidioradulum radula
Birke-Læderporesvamp (Lenzites betulina)
Birke-Læderporesvamp
Lenzites betulina
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
Smuk Lædersvamp
Stereum subtomentosum
Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
Knippe-Svovlhat
Hypholoma fasciculare
Krudtslam (Bispora antennata)
Krudtslam
Bispora antennata
Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
Puklet Læderporesvamp
Trametes gibbosa
Bitter Prikvortelav (Pertusaria amara)
Bitter Prikvortelav
Pertusaria amara
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Almindelig Prikvortelav (Pertusaria pertusa)
Almindelig Prikvortelav
Pertusaria pertusa
Bugtet Bøgedværgmøl (Stigmella tityrella)
Bugtet Bøgedværgmøl
Stigmella tityrella
Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
Almindelig Tåresvamp
Dacrymyces stillatus
Bleggrøn Bægerlav (Cladonia fimbriata)
Bleggrøn Bægerlav
Cladonia fimbriata
Træfods-Bægerlav (Cladonia coniocraea)
Træfods-Bægerlav
Cladonia coniocraea
Gran-Bævretop (Exidia pithya)
Gran-Bævretop
Exidia pithya
Knop-Siv (Juncus conglomeratus)
Knop-Siv
Juncus conglomeratus
Muslingesvamp sp. (Crepidotus sp.)
Muslingesvamp sp.
Crepidotus sp.
Almindelig Kortkapsel (Brachythecium rutabulum)
Almindelig Kortkapsel
Brachythecium rutabulum
Mosorm (Dendrobaena octaedra)
Mosorm
Dendrobaena octaedra
Almindelig Kvistlav (Hypogymnia physodes)
Almindelig Kvistlav
Hypogymnia physodes
Lyng-Snerre (Galium saxatile)
Lyng-Snerre
Galium saxatile
Fyrre-Korkhat (Gloeophyllum sepiarium)
Fyrre-Korkhat
Gloeophyllum sepiarium
Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
Ananasgallelus sp.
Adelges sp.
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Ørnebregne (Pteridium aquilinum)
Ørnebregne
Pteridium aquilinum
Jordbærgallelus (Adelges laricis)
Jordbærgallelus
Adelges laricis
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Almindelig Gulskive (Bisporella citrina)
Almindelig Gulskive
Bisporella citrina
Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
Stor Sejskive
Ascocoryne cylichnium
Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
Grenet Stødsvamp
Xylaria hypoxylon
Gummihat (Sarcomyxa serotina)
Gummihat
Sarcomyxa serotina
Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
Pære-Støvbold
Lycoperdon pyriforme
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
Sveden Sodporesvamp
Bjerkandera adusta
Hvidlig Bævretop (Exidia thuretiana)
Hvidlig Bævretop
Exidia thuretiana
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
Purpurlædersvamp
Chondrostereum purpureum
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Kandis-Bævretop (Exidia saccharina)
Kandis-Bævretop
Exidia saccharina
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Foranderlig Kulbær (Jackrogersella multiformis)
Foranderlig Kulbær
Jackrogersella multiformis
Fuglekonge (Regulus regulus)
Fuglekonge
Regulus regulus
Smalbladet Mangeløv (Dryopteris carthusiana)
Smalbladet Mangeløv
Dryopteris carthusiana
Gran-Svovlhat (Hypholoma capnoides)
Gran-Svovlhat
Hypholoma capnoides
Brunsnegl (Arion fuscus)
Brunsnegl
Arion fuscus
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Skovmærke (Galium odoratum)
Skovmærke
Galium odoratum
Grå Troldkølle (Clavulina cinerea)
Grå Troldkølle
Clavulina cinerea
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Liden Singrøn (Vinca minor)
Liden Singrøn
Vinca minor
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Kam-Troldkølle (Clavulina coralloides)
Kam-Troldkølle
Clavulina coralloides
Almindelig Fingerbøl (Digitalis purpurea)
Almindelig Fingerbøl
Digitalis purpurea
Duftende Korkhat (Gloeophyllum odoratum)
Duftende Korkhat
Gloeophyllum odoratum
Damaeus onustus (Damaeus onustus)
Damaeus onustus
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Phyllonorycter maestingella (Phyllonorycter maestingella)
Phyllonorycter maestingella
Spraglet Tørvemos (Sphagnum russowii)
Spraglet Tørvemos
Sphagnum russowii
Brodspids-Tørvemos (Sphagnum fallax)
Brodspids-Tørvemos
Sphagnum fallax
Almindelig Tørvemos (Sphagnum palustre)
Almindelig Tørvemos
Sphagnum palustre
Plyds-Tørvemos (Sphagnum capillifolium)
Plyds-Tørvemos
Sphagnum capillifolium
Almindelig Krøltuemos (Dicranoweisia cirrata)
Almindelig Krøltuemos
Dicranoweisia cirrata
Hvidspidset Hedwigia (Hedwigia ciliata)
Hvidspidset Hedwigia
Hedwigia ciliata
Almindelig Fløjlsmos (Dicranella heteromalla)
Almindelig Fløjlsmos
Dicranella heteromalla
Mose-Fløjlsmos (Dicranella cerviculata)
Mose-Fløjlsmos
Dicranella cerviculata
Plæne-Kransemos (Rhytidiadelphus squarrosus)
Plæne-Kransemos
Rhytidiadelphus squarrosus
Almindelig Kløvtand (Dicranum scoparium)
Almindelig Kløvtand
Dicranum scoparium
Stjerne-Bredribbe (Campylopus introflexus)
Stjerne-Bredribbe
Campylopus introflexus
Trind Fyrremos (Pleurozium schreberi)
Trind Fyrremos
Pleurozium schreberi
Brunfiltet Stjernemos (Mnium hornum)
Brunfiltet Stjernemos
Mnium hornum
Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
Thripidae ubest.
Thripidae indet.
Marchandiomyces corallinus (Marchandiomyces corallinus)
Marchandiomyces corallinus
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Randet Barkhinde (Athelia arachnoidea)
Randet Barkhinde
Athelia arachnoidea
Tyndkødet Hussvamp (Serpula himantioides)
Tyndkødet Hussvamp
Serpula himantioides
Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
Laksefarvet Voksskind
Peniophora incarnata
Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
Højstokket Støvbold
Handkea excipuliformis
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Almindelig Rød-Gran (Picea abies ssp. abies)
Almindelig Rød-Gran
Picea abies ssp. abies
Almindelig Skov-Fyr (Pinus sylvestris ssp. sylvestris)
Almindelig Skov-Fyr
Pinus sylvestris ssp. sylvestris
Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)
Almindelig Fuglegræs
Stellaria media
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Lille Birkefrøgalmyg (Semudobia betulae)
Lille Birkefrøgalmyg
Semudobia betulae
Rakleskælgalmyg (Semudobia skuhravae)
Rakleskælgalmyg
Semudobia skuhravae
Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
Blød Begporesvamp
Datronia mollis
Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
Labyrint-Tandsvamp
Xylodon raduloides
Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
Stiv Ruslædersvamp
Hymenochaete rubiginosa
Randstribet Slørhat, I Bred Betydning (Cortinarius obtusus sensu lat.)
Randstribet Slørhat, I Bred Betydning
Cortinarius obtusus sensu lat.
Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
Foranderlig Skælhat
Kuehneromyces mutabilis
Torymus veronicae (Torymus veronicae)
Torymus veronicae
Lille Birkefrøgalmyg (Semudobia betulae)
Lille Birkefrøgalmyg
Semudobia betulae
Rakleskælgalmyg (Semudobia skuhravae)
Rakleskælgalmyg
Semudobia skuhravae
Torymus fuscicornis (Torymus fuscicornis)
Torymus fuscicornis

De senest indberettede arter i Naturbasen: