Observation af Bucculatrix frangutella

Indberettet af: Simon Haarder
1 visning
12. oktober 2014


Bucculatrix frangutella 4 uden alder ædespor


Sjælland



Bucculatrix frangutella (Bucculatrix frangutella)
Tomme miner på Tørst (Frangula alnus). Foto: Simon Haarder

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Femhannet Pil (Salix pentandra)
Femhannet Pil
Salix pentandra
Brombærbladgalmyg (Dasineura plicatrix)
Brombærbladgalmyg
Dasineura plicatrix
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Brombærminérbladhveps (Metallus pumilus)
Brombærminérbladhveps
Metallus pumilus
Agromyza alnivora (Agromyza alnivora)
Agromyza alnivora
Lille Birkefrøgalmyg (Semudobia betulae)
Lille Birkefrøgalmyg
Semudobia betulae
Bøgegalmyg (Mikiola fagi)
Bøgegalmyg
Mikiola fagi
Skovtroldegalmyg (Hartigiola annulipes)
Skovtroldegalmyg
Hartigiola annulipes
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Dannebrogsgalhveps (Cynips longiventris)
Dannebrogsgalhveps
Cynips longiventris
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Bugtet Bøgedværgmøl (Stigmella tityrella)
Bugtet Bøgedværgmøl
Stigmella tityrella
Knapgalhveps (Neuroterus numismalis)
Knapgalhveps
Neuroterus numismalis
Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
Phyllocoptes goniothorax
Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
Ellefiltgalmide
Acalitus brevitarsus
Phyllonorycter stettinensis (Phyllonorycter stettinensis)
Phyllonorycter stettinensis
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Phyllonorycter nicellii (Phyllonorycter nicellii)
Phyllonorycter nicellii
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Glat Hunde-Rose (Rosa canina ssp. canina)
Glat Hunde-Rose
Rosa canina ssp. canina
Rosenbladgalmyg (Dasineura rosae)
Rosenbladgalmyg
Dasineura rosae
Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
Aspegalmide
Phyllocoptes populi
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Ege-Kartoffelgalhveps (Biorhiza pallida)
Ege-Kartoffelgalhveps
Biorhiza pallida
Andricus solitarius (Andricus solitarius)
Andricus solitarius
Birkeknopgalmide (Acalitus calycophthirus)
Birkeknopgalmide
Acalitus calycophthirus
Iteomyia major (Iteomyia major)
Iteomyia major
Stenacis euonymi (Stenacis euonymi)
Stenacis euonymi
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
Mellemfluen Oskar
Tachina fera
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Hugorm (Vipera berus)
Hugorm
Vipera berus
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Slåen (Prunus spinosa)
Slåen
Prunus spinosa
Phytoptus tetratrichus (Phytoptus tetratrichus)
Phytoptus tetratrichus
Småbladet Lind (Tilia cordata)
Småbladet Lind
Tilia cordata
Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
Lindepunggalmide
Eriophyes tiliae
Phyllonorycter esperella (Phyllonorycter esperella)
Phyllonorycter esperella
Avnbøg (Carpinus betulus)
Avnbøg
Carpinus betulus
Aceria tenella (Aceria tenella)
Aceria tenella
Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
Acalitus stenaspis
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
Linderustgalmide
Eriophyes leiosoma
Østersgalhveps (Neuroterus anthracinus)
Østersgalhveps
Neuroterus anthracinus
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Linsegalhveps (Neuroterus quercusbaccarum)
Linsegalhveps
Neuroterus quercusbaccarum
Neuroterus albipes (Neuroterus albipes)
Neuroterus albipes
Kikbærgalmyg (Oligotrophus juniperinus)
Kikbærgalmyg
Oligotrophus juniperinus
Ene (Juniperus communis)
Ene
Juniperus communis
Phyllonorycter coryli (Phyllonorycter coryli)
Phyllonorycter coryli
Stigmella plagicolella (Stigmella plagicolella)
Stigmella plagicolella
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Phyllonorycter joannisi (Phyllonorycter joannisi)
Phyllonorycter joannisi
Spids-Løn (Acer platanoides)
Spids-Løn
Acer platanoides
Tørst (Frangula alnus)
Tørst
Frangula alnus
Hasselraklegalmyg (Contarinia coryli)
Hasselraklegalmyg
Contarinia coryli
Underbogalmyg (Parallelodiplosis galliperda)
Underbogalmyg
Parallelodiplosis galliperda
Phyllonorycter acerifoliella (Phyllonorycter acerifoliella)
Phyllonorycter acerifoliella
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Rhamphus pulicarius (Rhamphus pulicarius)
Rhamphus pulicarius
Amauromyza flavifrons (Amauromyza flavifrons)
Amauromyza flavifrons
Sæbeurt (Saponaria officinalis)
Sæbeurt
Saponaria officinalis
Vortebirkdværgmøl (Ectoedemia occultella)
Vortebirkdværgmøl
Ectoedemia occultella
Coptotriche marginea (Coptotriche marginea)
Coptotriche marginea
Eriophyes diversipunctatus (Eriophyes diversipunctatus)
Eriophyes diversipunctatus
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Euura amerinae (Euura amerinae)
Euura amerinae
Lindedværgmøl (Stigmella tiliae)
Lindedværgmøl
Stigmella tiliae
Eriophyes leionotus (Eriophyes leionotus)
Eriophyes leionotus
Egebladspandeduskmøl (Tischeria dodonaea)
Egebladspandeduskmøl
Tischeria dodonaea
Ectoedemia heringi (Ectoedemia heringi)
Ectoedemia heringi
Aprostocetus sp. (Aprostocetus sp.)
Aprostocetus sp.
Euura mucronata (Euura mucronata)
Euura mucronata
Eurytoma saliciperdae (Eurytoma saliciperdae)
Eurytoma saliciperdae
Vinter-Eg (Quercus petraea)
Vinter-Eg
Quercus petraea
Eriophyes homophyllus (Eriophyes homophyllus)
Eriophyes homophyllus

De senest indberettede arter i Naturbasen: