Observation af Blødfiltet Mælkehat

Observatør: Eva Olsen
Indberettet af Eva Scheel · 1 visning
7. september 2014


Blødfiltet Mælkehat (Lactarius bertillonii) fåtallig


Syddanmark


under bøg, eg og tjørn. skarp mælkesaft, men mildt kød



Blødfiltet Mælkehat (Lactarius bertillonii)
Foto: Eva Olsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rød Ametysthat (Laccaria laccata)
Rød Ametysthat
Laccaria laccata
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Ager-Vejbred (Plantago major ssp. intermedia)
Ager-Vejbred
Plantago major ssp. intermedia
Stor Nælde var. dioica (Urtica dioica var. dioica)
Stor Nælde var. dioica
Urtica dioica var. dioica
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Almindelig Engelsød (Polypodium vulgare)
Almindelig Engelsød
Polypodium vulgare
Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
Krystal-Støvbold
Lycoperdon perlatum
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Almindelig Hvidtjørn (Crataegus laevigata)
Almindelig Hvidtjørn
Crataegus laevigata
Enårig Rapgræs (Poa annua)
Enårig Rapgræs
Poa annua
Løgkarse (Alliaria petiolata)
Løgkarse
Alliaria petiolata
Brombær/Hasselbrombær ubest. (Rubus sect. Rubus/Corylifolii)
Brombær/Hasselbrombær ubest.
Rubus sect. Rubus/Corylifolii
Almindelig Røn (Sorbus aucuparia)
Almindelig Røn
Sorbus aucuparia
Selje-Røn (Sorbus intermedia)
Selje-Røn
Sorbus intermedia
Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)
Almindelig Fuglegræs
Stellaria media
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Liden Klokke (Campanula rotundifolia)
Liden Klokke
Campanula rotundifolia
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Smalbladet Mangeløv (Dryopteris carthusiana)
Smalbladet Mangeløv
Dryopteris carthusiana
Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)
Stor Fladstjerne
Stellaria holostea
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Ask (Fraxinus excelsior)
Ask
Fraxinus excelsior
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Spansk Jordbær (Fragaria moschata)
Spansk Jordbær
Fragaria moschata
Bovist-Bruskbold (Scleroderma bovista)
Bovist-Bruskbold
Scleroderma bovista
Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
Rødsprukken Rørhat
Xerocomellus chrysenteron
Bølget Krybstjerne (Plagiomnium undulatum)
Bølget Krybstjerne
Plagiomnium undulatum
Mørkbladet Huesvamp (Mycena pelianthina)
Mørkbladet Huesvamp
Mycena pelianthina
Stilket Bruskbold (Scleroderma verrucosum)
Stilket Bruskbold
Scleroderma verrucosum
Almindelig Syre (Rumex acetosa)
Almindelig Syre
Rumex acetosa
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Skovsyre (Oxalis acetosella)
Skovsyre
Oxalis acetosella
Løv-Fladhat (Gymnopus dryophilus)
Løv-Fladhat
Gymnopus dryophilus
Tjørne-Fnughat (Tubaria dispersa)
Tjørne-Fnughat
Tubaria dispersa
Almindelig Kamgræs (Cynosurus cristatus)
Almindelig Kamgræs
Cynosurus cristatus
Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
Almindelig Stinksvamp
Phallus impudicus
Håret Høgeurt (Pilosella officinarum)
Håret Høgeurt
Pilosella officinarum
Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)
Tveskægget Ærenpris
Veronica chamaedrys
Knippe-Fladhat (Gymnopus confluens)
Knippe-Fladhat
Gymnopus confluens
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Skræpperust (Uromyces rumicis)
Skræpperust
Uromyces rumicis
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Ørnebregne (Pteridium aquilinum)
Ørnebregne
Pteridium aquilinum
Sitka-Gran (Picea sitchensis)
Sitka-Gran
Picea sitchensis
Laksebær (Rubus spectabilis)
Laksebær
Rubus spectabilis
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Bidende Ranunkel (Ranunculus acris)
Bidende Ranunkel
Ranunculus acris
Almindelig Kvik (Elytrigia repens)
Almindelig Kvik
Elytrigia repens
Mose-Bunke (Deschampsia cespitosa)
Mose-Bunke
Deschampsia cespitosa
Græsbladet Fladstjerne (Stellaria graminea)
Græsbladet Fladstjerne
Stellaria graminea
Kornet Stenbræk (Saxifraga granulata)
Kornet Stenbræk
Saxifraga granulata
Rødknæ (Rumex acetosella)
Rødknæ
Rumex acetosella
Høst-Borst (Leontodon autumnalis)
Høst-Borst
Leontodon autumnalis
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Knold-Ranunkel (Ranunculus bulbosus)
Knold-Ranunkel
Ranunculus bulbosus
Gyvel (Cytisus scoparius)
Gyvel
Cytisus scoparius
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Djævelsbid (Succisa pratensis)
Djævelsbid
Succisa pratensis
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Smalbladet Vikke (Vicia sativa ssp. nigra)
Smalbladet Vikke
Vicia sativa ssp. nigra
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Pære (Pyrus communis)
Pære
Pyrus communis
Skov-Æble (Malus sylvestris)
Skov-Æble
Malus sylvestris
Sød Æble (Malus domestica)
Sød Æble
Malus domestica
Violet Ametysthat (Laccaria amethystina)
Violet Ametysthat
Laccaria amethystina
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Pælerodshat (Oudemansiella radicata)
Pælerodshat
Oudemansiella radicata
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Majblomst (Maianthemum bifolium)
Majblomst
Maianthemum bifolium
Stor Løghat (Mycetinis alliaceus)
Stor Løghat
Mycetinis alliaceus
Porcelænshat (Oudemansiella mucida)
Porcelænshat
Oudemansiella mucida
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Stor Konval (Polygonatum multiflorum)
Stor Konval
Polygonatum multiflorum
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Skovskade (Garrulus glandarius)
Skovskade
Garrulus glandarius
Kær-Tidsel (Cirsium palustre)
Kær-Tidsel
Cirsium palustre
Sump-Kællingetand (Lotus pedunculatus var. pedunculatus)
Sump-Kællingetand
Lotus pedunculatus var. pedunculatus
Vand-Brandbæger (Senecio aquaticus)
Vand-Brandbæger
Senecio aquaticus
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Engkarse (Cardamine pratensis ssp. pratensis)
Engkarse
Cardamine pratensis ssp. pratensis
Krybende Baldrian (Valeriana sambucifolia ssp. procurrens)
Krybende Baldrian
Valeriana sambucifolia ssp. procurrens
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Mønje-Vokshat (Hygrocybe miniata )
Mønje-Vokshat
Hygrocybe miniata
Broget Skørhat (Russula cyanoxantha)
Broget Skørhat
Russula cyanoxantha
Mark-Kæmpeparasolhat (Macrolepiota excoriata)
Mark-Kæmpeparasolhat
Macrolepiota excoriata
Halvkugleformet Bredblad (Stropharia semiglobata)
Halvkugleformet Bredblad
Stropharia semiglobata
Skællet Støvbold (Handkea utriformis)
Skællet Støvbold
Handkea utriformis
Punktstokket Indigo-Rørhat (Neoboletus luridiformis)
Punktstokket Indigo-Rørhat
Neoboletus luridiformis
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Almindelig Støvlav (Lepraria incana)
Almindelig Støvlav
Lepraria incana
Blågrå Skørhat (Russula parazurea)
Blågrå Skørhat
Russula parazurea
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Glat Hunde-Rose (Rosa canina ssp. canina)
Glat Hunde-Rose
Rosa canina ssp. canina
Oksetunge (Fistulina hepatica)
Oksetunge
Fistulina hepatica
Lyng-Snerre (Galium saxatile)
Lyng-Snerre
Galium saxatile
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Muldvarp (Talpa europaea)
Muldvarp
Talpa europaea
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Nyse-Røllike (Achillea ptarmica)
Nyse-Røllike
Achillea ptarmica
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Almindelig Fredløs (Lysimachia vulgaris)
Almindelig Fredløs
Lysimachia vulgaris
Eng-Kabbeleje (Caltha palustris ssp. palustris)
Eng-Kabbeleje
Caltha palustris ssp. palustris
Liljekonval (Convallaria majalis)
Liljekonval
Convallaria majalis
Dugget Rørhat (Xerocomellus pruinatus)
Dugget Rørhat
Xerocomellus pruinatus
Trævlekrone (Lychnis flos-cuculi)
Trævlekrone
Lychnis flos-cuculi
Høj Sødgræs (Glyceria maxima)
Høj Sødgræs
Glyceria maxima
Knæbøjet Rævehale (Alopecurus geniculatus)
Knæbøjet Rævehale
Alopecurus geniculatus
Liden Andemad (Lemna minor)
Liden Andemad
Lemna minor
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Kær-Ranunkel (Ranunculus flammula)
Kær-Ranunkel
Ranunculus flammula
Kær-Padderok (Equisetum palustre)
Kær-Padderok
Equisetum palustre
Skov-Hanekro (Galeopsis bifida)
Skov-Hanekro
Galeopsis bifida
Fersken-Pileurt (Persicaria maculosa )
Fersken-Pileurt
Persicaria maculosa
Kragefod (Comarum palustre)
Kragefod
Comarum palustre
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Sump-Snerre (Galium uliginosum)
Sump-Snerre
Galium uliginosum
Sværtende Skørhat (Russula nigricans)
Sværtende Skørhat
Russula nigricans
Bestøvlet Fladhat (Gymnopus peronatus)
Bestøvlet Fladhat
Gymnopus peronatus
Afsmittende Topsvamp (Bulgaria inquinans)
Afsmittende Topsvamp
Bulgaria inquinans
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Blødende Huesvamp (Mycena haematopus)
Blødende Huesvamp
Mycena haematopus
Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)
Bidende Pileurt
Persicaria hydropiper
Enggræshoppe (Pseudochorthippus parallelus)
Enggræshoppe
Pseudochorthippus parallelus
Kær-Dueurt (Epilobium palustre)
Kær-Dueurt
Epilobium palustre
Papegøje-Vokshat (Gliophorus psittacinus)
Papegøje-Vokshat
Gliophorus psittacinus
Voksgul Vokshat (Hygrocybe ceracea)
Voksgul Vokshat
Hygrocybe ceracea
Storkronet Ærenpris (Veronica persica)
Storkronet Ærenpris
Veronica persica
Ager-Stedmoderblomst (Viola arvensis)
Ager-Stedmoderblomst
Viola arvensis
Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
Puklet Læderporesvamp
Trametes gibbosa
Vellugtende Gulaks (Anthoxanthum odoratum)
Vellugtende Gulaks
Anthoxanthum odoratum
Stinkende Vokshat (Neohygrocybe nitrata)
Stinkende Vokshat
Neohygrocybe nitrata
Plettet Flammehat (Gymnopilus penetrans)
Plettet Flammehat
Gymnopilus penetrans
Pindsvine-Støvbold (Lycoperdon echinatum)
Pindsvine-Støvbold
Lycoperdon echinatum
Elle-Kulsnegl (Camarops polysperma)
Elle-Kulsnegl
Camarops polysperma
Teglrød Svovlhat (Hypholoma lateritium)
Teglrød Svovlhat
Hypholoma lateritium
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Slåen (Prunus spinosa)
Slåen
Prunus spinosa
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Eng-Forglemmigej (Myosotis scorpioides)
Eng-Forglemmigej
Myosotis scorpioides
Skov-Kogleaks (Scirpus sylvaticus)
Skov-Kogleaks
Scirpus sylvaticus
Gedeskæg s.l. (Tragopogon pratensis s.l.)
Gedeskæg s.l.
Tragopogon pratensis s.l.
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Spids-Løn (Acer platanoides)
Spids-Løn
Acer platanoides
Glansbladet Hæg (Prunus serotina)
Glansbladet Hæg
Prunus serotina
Mirabel (Prunus cerasifera)
Mirabel
Prunus cerasifera
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Havtorn (Hippophaë rhamnoides)
Havtorn
Hippophaë rhamnoides
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Blæresmælde (Silene vulgaris)
Blæresmælde
Silene vulgaris
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Almindelig Orangekantarel (Hygrophoropsis aurantiaca)
Almindelig Orangekantarel
Hygrophoropsis aurantiaca
Øret Pil (Salix aurita)
Øret Pil
Salix aurita
Ager-Champignon (i bred betydning) (Agaricus arvensis (sensu lat.))
Ager-Champignon (i bred betydning)
Agaricus arvensis (sensu lat.)
Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
Almindelig Gulhat
Bolbitius titubans
Eng-Rævehale (Alopecurus pratensis)
Eng-Rævehale
Alopecurus pratensis
Angelik (Angelica sylvestris)
Angelik
Angelica sylvestris
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Gul Iris (Iris pseudacorus)
Gul Iris
Iris pseudacorus
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Rynket Rose (Rosa rugosa)
Rynket Rose
Rosa rugosa
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Grågul Sodporesvamp (Bjerkandera fumosa)
Grågul Sodporesvamp
Bjerkandera fumosa
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Kær-Guldkarse (Rorippa palustris)
Kær-Guldkarse
Rorippa palustris
Spids Øjentrøst (Euphrasia stricta var. stricta)
Spids Øjentrøst
Euphrasia stricta var. stricta
Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Glat Løvefod (Alchemilla glabra)
Glat Løvefod
Alchemilla glabra
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Krybende Læbeløs (Ajuga reptans)
Krybende Læbeløs
Ajuga reptans
Japan-Pileurt (Fallopia japonica)
Japan-Pileurt
Fallopia japonica
Manna-Sødgræs (Glyceria fluitans)
Manna-Sødgræs
Glyceria fluitans
Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
Pære-Støvbold
Lycoperdon pyriforme
Almindelig Rajgræs (Lolium perenne)
Almindelig Rajgræs
Lolium perenne
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Ege-Meldug (Erysiphe alphitoides)
Ege-Meldug
Erysiphe alphitoides
Krage sp. (Corvus corone/cornix)
Krage sp.
Corvus corone/cornix
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
Almindelig Judasøre
Auricularia auricula-judae
Skov-Burre (Arctium nemorosum)
Skov-Burre
Arctium nemorosum
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Ahorn (Acer pseudoplatanus)
Ahorn
Acer pseudoplatanus
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Gøg (Cuculus canorus)
Gøg
Cuculus canorus
Vej-Pileurt (Polygonum aviculare)
Vej-Pileurt
Polygonum aviculare
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Kvalkved (Viburnum opulus)
Kvalkved
Viburnum opulus
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Møgbæger (Cheilymenia granulata)
Møgbæger
Cheilymenia granulata
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Almindelig Furehætte (Orthotrichum affine)
Almindelig Furehætte
Orthotrichum affine
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Mosestankelben (Tipula paludosa)
Mosestankelben
Tipula paludosa
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia

De senest indberettede arter i Naturbasen: