Observation af Blodrød Hedelibel

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
7. september 2013


Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum) 1 imago


Hovedstaden



Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Stribet Redesvamp (Cyathus striatus)
Stribet Redesvamp
Cyathus striatus
Brun Kam-Fluesvamp (Amanita fulva)
Brun Kam-Fluesvamp
Amanita fulva
Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
Knippe-Svovlhat
Hypholoma fasciculare
Almindelig Kohvede (Melampyrum pratense)
Almindelig Kohvede
Melampyrum pratense
Sildig Gyldenris (Solidago gigantea)
Sildig Gyldenris
Solidago gigantea
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Hvas Randfrø (Torilis japonica)
Hvas Randfrø
Torilis japonica
Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
Pære-Støvbold
Lycoperdon pyriforme
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
Trypeta artemisiae
Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
Rektangelmejer
Lacinius ephippiatus
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Fersken-Pileurt (Persicaria maculosa )
Fersken-Pileurt
Persicaria maculosa
Knoldet Brunrod (Scrophularia nodosa)
Knoldet Brunrod
Scrophularia nodosa
Brunrodsnudebille (Cionus scrophulariae)
Brunrodsnudebille
Cionus scrophulariae
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Snerle-Pileurt (Fallopia convolvulus)
Snerle-Pileurt
Fallopia convolvulus
Phyllocolpa leucapsis (Phyllocolpa leucapsis)
Phyllocolpa leucapsis
Ege-Meldug (Erysiphe alphitoides)
Ege-Meldug
Erysiphe alphitoides
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Småblomstret Balsamin
Impatiens parviflora
Asiatisk Balsaminbladlus (Impatientinum asiaticum)
Asiatisk Balsaminbladlus
Impatientinum asiaticum
Malariamyg (Anopheles maculipennis)
Malariamyg
Anopheles maculipennis
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Tørve-Silkesvirreflue (Sericomyia silentis)
Tørve-Silkesvirreflue
Sericomyia silentis
Håret Bøgebladgalmyg (Hartigiola annulipes)
Håret Bøgebladgalmyg
Hartigiola annulipes
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Sort Hedelibel (Sympetrum danae)
Sort Hedelibel
Sympetrum danae
Dunhammertæge (Chilacis typhae)
Dunhammertæge
Chilacis typhae
Sumpgræshoppe (Mecostethus grossus)
Sumpgræshoppe
Mecostethus grossus
Stor Galæblehveps (Cynips quercusfolii)
Stor Galæblehveps
Cynips quercusfolii
Caliroa annulipes (Caliroa annulipes)
Caliroa annulipes
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Kær-Svovlrod (Peucedanum palustre)
Kær-Svovlrod
Peucedanum palustre
Linsegalhveps (Neuroterus quercusbaccarum)
Linsegalhveps
Neuroterus quercusbaccarum
Krudtslam (Bispora antennata)
Krudtslam
Bispora antennata
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Gymnosporangium cornutum (Gymnosporangium cornutum)
Gymnosporangium cornutum
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Meldrøjer (Claviceps purpurea)
Meldrøjer
Claviceps purpurea
Lang Græssvirreflue (Melanostoma scalare)
Lang Græssvirreflue
Melanostoma scalare
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Mosestankelben (Tipula paludosa)
Mosestankelben
Tipula paludosa
Neuroterus albipes (Neuroterus albipes)
Neuroterus albipes
Østersgalhveps (Neuroterus anthracinus)
Østersgalhveps
Neuroterus anthracinus
Dannebrogsgalhveps (Cynips longiventris)
Dannebrogsgalhveps
Cynips longiventris
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Lyng-Snerre (Galium saxatile)
Lyng-Snerre
Galium saxatile
Forårsmeta (Metellina mengei)
Forårsmeta
Metellina mengei
Allé-Skållav (Melanelixia glabratula)
Allé-Skållav
Melanelixia glabratula
Eupontania pedunculi (Eupontania pedunculi)
Eupontania pedunculi
Stor Ametysthat (Laccaria proxima)
Stor Ametysthat
Laccaria proxima
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
Bøge-Kulbær
Hypoxylon fragiforme
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
Flad Lakporesvamp
Ganoderma applanatum
Galle-Platfodsflue (Agathomyia wankowiczii)
Galle-Platfodsflue
Agathomyia wankowiczii
Sort Slavemyre (Formica fusca)
Sort Slavemyre
Formica fusca
Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
Kraftig Blomstertæge
Deraeocoris ruber
Almindelig Fredløs (Lysimachia vulgaris)
Almindelig Fredløs
Lysimachia vulgaris
Iteomyia capreae (Iteomyia capreae)
Iteomyia capreae
Syreugle (Acronicta rumicis)
Syreugle
Acronicta rumicis
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Rødbrun Mælkehat (Lactarius rufus)
Rødbrun Mælkehat
Lactarius rufus
Kugleknoldet Fluesvamp (Amanita citrina var. alba)
Kugleknoldet Fluesvamp
Amanita citrina var. alba

De senest indberettede arter i Naturbasen: